Crna Gora jedina je zemlja u regiji koja posljednjih dana bilježi pad broja oboljelih, priopćila je u subotu ministrica zdravstva Jelena Borovinić Bojović, koja je istaknula i velik odziv crnogorskih građana na cijepljenje
U Crnoj Gori od počeka godine u prosjeku se dnevno koronavirusom zarazilo preko 500 stanovnika ili oko 0,1, posto populacije, što je zemlju smjestilo pri vrh liste zemalja po broju novozaraženih.
Posljednjih dana broj novozaraženih na dnevnoj bazi je nešto preko 300 dok raste broj izliječenih pa je poslije dugo vremena Crna Gora na brojci od ispod šest tisuća aktivnih slučajeva.
„Posljednji put smo ovakav broj oboljelih, kakav imamo danas, imali početkom studenog prošle godine i sada zaista imamo veoma povoljnu situaciju za što skoriji izlazak iz ove agonije izazvane pandemijom koronavirusa“, priopćila je ministrica Borovinić Bojović.
Crnogorske vlasti su sredinom ožujka, iako nisu proglasile totalno zaključavanje, u većini zemlje zatvorile sve obrazovne ustanove, ugostiteljske objekte, trgovačke centre, teretane, kladionice, zabranjen je međugradski promet, a policijski sat je bio na snazi od 21 do 05 sati.
Krajem prošlog tjedna, nakon što je broj novozaraženih počeo opadati te prijetnje vlasnika ugostiteljskih objekata da će organizirati prosvjede dopušten je rad kafića i restorana koji goste mogu posluživati isključivo na otvorenom, dok za istim stolom mogu sjediti najviše dva gosta.
No čini se da je već prvih dana došlo do zlouporabe, pa je crnogorska ministrica zdravlja pozvala policiju i inspekciju da pojačaju kontrole i fotografiraju ugostiteljske objekte u kojima se krše epidemiološke mjere i kazne te lokale.
"Nije u redu da građani koji se pridržavaju mjera ispaštaju zbog onih koji, rugajući se svima nama, naočigled cijele zemlje izigravaju silu i prolaze nekažnjeno. O uspjehu ove akcije ovisit će i naša buduća svakodnevica", rekla je Borovinić Bojović.
Gužve u centrima za cijepljenje
Urednik u televiziji Crne Gore Aleksandar Mirković među prvima je primio jednu od 24 tisuće doza cjepiva AstraZeneca koje su kroz EU Covax program u Crnu Goru stigle posljednjeg dana ožujka. Prvog dana korištenja tog cjepiva prioritet su imali zaposleni u medijima.
„Iako u medijskom prostoru kruže razne informacije koje osporavaju kvalitetu cjepiva AstraZenece, nisam imao dilemu trebam li primiti to cjepivo", rekao je Mirković za Hinu, istaknuvši da je dobro što su medijski radnici u prioritetnoj skupini za cijepljenje jer se svakodnevno na terenu i u uredima izlažu riziku od zaraze.
Oko 25 tisuća stanovnika Crne Gore primilo je jedno od tri cjepiva koja su trenutno na raspolaganju zdravstvenom sustavu te zemlje.
Cijepljenje Crnogoraca počelo je 20. veljače ruskim cjepivom Sputnjik V koje je Crnoj Gori donirala Srbija, da bi nešto kasnije u zemlju stiglo još 4 tisuće doza istog cjepiva koje je kupila Crna Gora od Rusije.
Kina je donirala Crnoj Gori 30 tisuća Sinopharmovih cjepiva, a kroz Covax program Crna Gora je za sada dobila 24 tisuće doza AstraZenece.
Krajem travnja, kako očekuju zdravstvene vlasti, počet će masovna imunizacija, kada se očekuje još 200 tisuća kineskih i 40 tisuća ruskih doza cjepiva, te nove doze AstraZenece.
„Poštovanje svih epidemioloških preporuka i masovno cijepljenje sigurna su formula za što bržu pobjedu nad ovim virusom i zato je vrlo važno da toga budemo svjesni, posebno sada kada smo na pragu turističke sezone”, poručila je crnogorska ministrica zdravstva.
Crnogorske vlasti planiraju do početka turističke sezone cijepiti više od polovine stanovništva.