Oporbeni saborski klubovi žestoko su se u utorak navečer usprotivili novom Zakonu o pravobranitelju za djecu, ocjenjujući da vladajući njime žele smijeniti aktualnu pravobraniteljicu Ivanu Milas Klarić, pri čemu je SDP-ova Sabina Glasovac ustvrdila da Vlada donosi 'lex Milas Klarić'. Sjednica je završila u 1.30, protegnuvši se na sljedeći dan
Vlada je u saborsku proceduru uputila prijedlog novog Zakona o pravobranitelju za djecu po hitnom postupku, nakon što je Ustavni sud u ožujku postojeći zakon ocijenio nesuglasnim s Ustavom jer je donesen običnom većinom, a ne većinom svih saborskih zastupnika koja je potrebna za organske zakone, rekla je ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Nada Murganić predstavljajući ga.
'Ustavni sud je stavio izvan snage postojeći zakon, ali nigdje nije dao naputak da se petlja u sadržaj i kroz prijelaznu i završnu odredbu definira da će prestati mandat postojećoj pravobraniteljici', kazala je Glasovac, ustvrdivši da zato taj zakon može nazvati lex Milas Klarić.
Glasovac drži da bez stabilnog mandata pravobraniteljice za djecu, koji traje osam godina, nema neovisnosti te institucije i da se naprasitim pokušajem prekida mandata novim zakonom narušava ta neovisnost.
Klub SDP-a, koji neće podržati predloženi zakon, smatra da neusvajanje izvješća u Saboru ne bi trebao biti razlog za smjenu pravobranitelja za djecu, a protiv je i prijedloga da Sabor može tražiti izvanredna izvješća pravobranitelja.
'Želimo spriječiti političku smjenu, ali kada uzmemo u obzir to da ministrica Murganić kaže kao obrazloženje - ja i HDZ mislimo da ste vi SDP, mislim da je jasno, ako je to točno, o čemu se ovdje radi', rekla je Glasovac.
Ministrica Murganić opovrgnula je da se zakonom želi smijeniti Milas Klarić, ali i da joj je kazala kako 'misli da je ona SDP i da ju zbog toga treba smijeniti'. 'Naravno da to nisam rekla. Zaista bih posumnjala, a očito svi sumnjate, u nekakvu prosječnu inteligenciju i da bih išla izjaviti Milas Klarić da 'ja mislim da ste vi SDP i da zbog toga vas treba smijeniti'', kazala je Murganić.
Dodala je da se ne želi svesti na tračeve i da je to percepcija Milas Klarić da je zakon usmjeren protiv nje, ali da ona nije opterećena time.
Podrška Murganić došla je od Ivana Pernara (Živi zid) koji je kazao da Milas Klarić ima dugu povijest lažnog optuživanja i da je lažno optuživala za mobing i svoje kolege na Pravnom fakultetu.
Nada Turina Đurić (Klub nezavisnih zastupnika i HSU-a) ocijenila je da je prvo trebalo raspraviti izvješće pravobraniteljice i tek onda zakon, a ne, kako je kazala, skrivati se iza odredbe o razrješenju pravobraniteljice stupanjem na snagu novog zakona. 'Rasprava u ponoć u startu mi govori da ovdje nešto nije dobro', rekla je.
Robert Podolnjak (Klub Mosta) predložio je da za proceduru izbora pravobranitelja za djecu bude nadležan Sabor, a ne, kako je dosad bio slučaj, da Vlada predlaže kandidate.
Ante Babić u ime Kluba HDZ-a najavio je amandman da pravobranitelja za djecu predlaže i bira Hrvatski sabor na prijedlog matičnog radnog tijela, a Marija Puh u ime Kluba HNS-a amandman da se pravobranitelju omogući pristup tajnim podacima.
Unatoč negodovanju oporbe zato što rasprava o ključnom dokumentu dolazi na dnevni red u kasne večernje sate, zastupnici su u polupraznoj sabornici raspravili i prijedlog Strategije regionalnog razvoja Hrvatske do 2020. godine. Klub zastupnika SDP-a i Klub nezavisnih zastupnika i HSU-a izuzeli su se iz rasprave zbog gore navedenog razloga.
Ministrica regionalnog razvitka i europskih fondova Gabrijela Žalac kazala je da je Strategija regionalnog razvoja Hrvatske temeljni planski dokument politike regionalnog razvoja kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti regionalnog razvoja do kraja 2020. godine te način njihova postizanja.
Navela je da su Strategijom definirana tri strateška cilja politike regionalnog razvoja i to: povećanje kvalitete života poticanjem održivog teritorijalnog razvoja, povećanje konkurentnosti regionalnog gospodarstva i zaposlenosti te sustavno upravljanje regionalnim razvojem. S obzirom na važnost donošenja Strategije, istaknula je, potrebno je da bude što prije usvojena kako bi lokalne jedinice uskladile svoje strategije i odgovorile na predstojeće izazove.
Bez rasprave zastupnici su odradili i konačni prijedlog Zakona o zaštiti svjedoka.
Sabor nastavlja sjednicu u srijedu.