Iako je ltalija jedan od najvećih trgovačkih partnera Hrvatske iz koje uvozimo velike količine hrane, iz nadležnih ministarstava proteklih dana nije stiglo nikakvo upozorenje ili naputak o posebnim postupcima oko uvoza iz Italije, piše u srijedu Jutarnji list
Potvrdili su to jučer gotovo svi predstavnici udruga proizvođača voća, povrća, mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i uvoznici hrane, navodi dnevnik.
Branko Bobetić, direktor gospodarsko-interesnog udruženja Croatiastočar, kaže kako su neke države u svijetu uvele restriktivne mjere za uvoz hrane iz zemalja u kojima je potvrđen koronavirus.
Zasad nema nagovještaja i prerano je reći hoće li biti potrebne mjere za uvoz iz Italije. U mesnom sektoru uvozimo značajne količine mesa peradi, pršuta i kobasičarskih proizvoda poput hrenovki, a uz razne vrste sireva, iz Italije sve više uvozimo mozzarellu koju u Hrvatskoj nitko ne proizvodi kaže Bobetić.
I većina svježeg povrća koje se ovih dana može kupiti na tržnicama i u trgovačkim centrima svježa salata, rajčica, tikvice, paprika, špinat, brokula, m|adi luk već tradicionalno dolazi iz Italije, Španjolske i Nizozemske.
Predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara, Vjekoslav Budanec, kaže kako naši proizvođači nemaju kapacitete i uvjete za proizvodnju povrća u zimskim mjesecima, osim kupusnjača koje sada dolaze iz Dalmacije.
Sve je to posljedica dugogodišnjeg zanemarivanja proizvođača povrća koji bi uz pomoć države i fondova EU mogli smanjiti uvoz povrća, ali su slabo organizirani i bez udruživanja u zadruge niti ne mogu biti konkurentni ističe Budanec.
lz Hrvatske voćarske zajednice poručuju kako na veletržnicama sada ima najviše voća iz uvoza, a iz Italije su to kruške, kivi, grožđe, jabuke i mandarine, donosi Jutarnji list.