Donald Trump je vrlo oprezan s optužbama protiv Saudijske Arabije zbog nestanka novinara Washington Posta jer je u pitanju prodaja oružja vrijedna više od sto milijardi dolara. Nakon mjeseci 'tajnog zatočeništva', kineskog specijaliteta za neplatiše poreza, uskrsnula je najveća kineska filmska zvijezda i javnosti priznala da državi mora platiti 129 milijuna dolara kazne. Bivši indijski ministar vanjskih poslova angažirao 97 odvjetnika u tužbi protiv novinarke koja ga je prozvala zbog seksualnog napastovanja. Europa u znaku problema s Brexitom. U pregledu tjedna Davorke Grenac čitajte o važnim i zanimljivim vijestima unazad sedam dana
'Poziv Donalda Trumpa u Bijelu kuću prihvatit ću kada američki predsjednik bude spreman na stvaran doprinos istrazi nestanka Jamala Khashoggija', izjavila je Hatice Cengiz, zaručnica tog uglednog komentatora Washingtona Posta i saudijskog disidenta. On je 2. listopada ušao u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu po dokumente za vjenčanje i više iz njega nije izašao.
Svijetom je protutnjala strašna pretpostavka da je Saudijac s američkom adresom u konzulatu mučen (što potvrđuje audiosnimka koju je pronašla turska policija), ubijen i raskomadan. Mogući motiv ubojstva? Khashoggi je bio kritičar saudijskog režima, a saudijski režim baš i ne trpi kritike.
Kralj Salman tvrdi da o svemu tome nema pojma, iako četvorica Saudijaca koje su Turci osumnjičili za zločin imaju veze s princem prijestolonasljednikom Mohamadom bin Salmanom. Donald Trump mekano izjavljuje kako bi ubojstvo moglo biti djelo 'odmetnutih ubojica' koji su to učinili na svoju ruku te da treba poštivati načelo presumpcije nevinosti. Ne treba se žuriti, naročito ne u trenutku kada Saudijskoj Arabiji suptilno uvaljujete oružje, na čemu ćete zaraditi 110 milijardi dolara.
U Rijad i Istanbul otputovao je američki ministar vanjskih poslova Mike Pompeo, turska je policija pročešljala konzulat, a UN-ova šefica za zaštitu ljudskih prava Michelle Bachelet pozvala na ukidanje imuniteta diplomatskim službenicima za koje se sumnja da su sudjelovali u nestanku Khashoggija.
I dok su američki mediji prošlog ponedjeljka izvijestili da kraljevstvo razmatra priznanje da je Khashoggi umro nakon ispitivanja koje je 'izmaklo kontroli', Christine Lagarde je u znak zabrinutosti otkazala dolazak na investicijsku konferenciju u Rijadu. Šefica MMF-a samo je jedno od zvučnih imena koja su otkazala dolazak na Pustinjski Davos (23.-25. listopada). Među brojnim bankarima ne dolazi ni šef Credit Suissea Tidjane Thiam, John Flint iz HSBC-a i Jamie Dimon iz JP Morgana. Na kraju ne dolazi ni američki ministar financija Steven Mnuchin, jer je i Trumpu postalo jasno da je riječ o ubojstvu.
Na službenoj stranici konferencije najavljene su bile tisuće delegata iz cijelog svijeta i bogat dnevni red, ali stranica s popisom govornika prošlog tjedna netragom je nestala. U međuvremenu je Washington Post objavio posljednju kolumnu nestalog novinara naslovljenu 'Arapskom svijetu najviše treba sloboda govora'.
Nestaju ljudi i u Kini, ali ih pronađu žive. Posljednja dva slučaja nestanka dvoje vrlo znanih građana svratila su međunarodnu pozornost na kineski pravni sustav i korištenje tzv. tajnog zatočeništva, što je prošlog tjedna naširoko komentirao BBC. Prvo se početkom ljeta izgubio svaki trag filmskoj superzvijezdi Fan Bingbing, jednoj od najbolje plaćenih glumica u svijetu, da bi iznenada uskrsnula u javnosti s priznanjem da nije platila porez, zbog čega je kažnjena sa 129 milijuna dolara.
Dva dana nakon njezina povratka u javni život nestao je šef Interpola Meng Hongwei na putu iz Bruxellesa kući u Kinu, da bi kineske vlasti nakon nekoliko dana izvijestile javnost kako ga istražuju zbog primanja mita.
Nestanci u Kini nisu neobični za vrijeme vladavine predsjednika Xija, tvrdi autor knjige 'Narodna republika nestalih' Michael Caster, a scenarij je uvijek isti, bilo da je riječ o optužbama zbog neplaćanja poreza, korupcije, izdavanja knjiga koje se ne sviđaju partiji ili nestanku dužnosnika zbog političkih razloga. Od 2012. Xi je na taj način navodno disciplinirao više od milijun korumpiranih dužnosnika, ali se tu i tamo riješio i pokojeg političkog protivnika. Vjerojatnost da će šef Interpola biti osuđen za mito iznosi 99 posto, tvrde upućeni, a slučaj ljepuškaste glumice poruka je ostalima da neplaćanje poreza nije šala.
Kako naći najsposobnije ministre u novoj iračkoj vladi? U nas se zna kako, ali irački premijer Adel Abdul Mahdi odlučio je ovako: putem vladine stranice pozvao je sve 'stručne, specijalizirane i iskusne' kandidate da se odazovu na javni natječaj. Mahdi se nada da će na taj način sastaviti tim vrhunskih tehnokrata, bez političkih, etničkih i sektaških napetosti, favoriziranja, korupcije i neznanja, što je gazilo zemlju nakon pada Sadama Huseina 2003. godine.
Iračku vladu čeka zastrašujuća zadaća obnove zemlje nakon krvavog rata tijekom kojega su uništeni deseci tisuća domova i poslovnih prostora te je raseljeno više od tri milijuna građana. Do zaključenja natječaja stiglo je 36.006 prijava, od čega je 97 posto kandidata politički nezavisno, a 15 posto su žene. Ipak, od prijavljenih samo je njih 9317 priložilo potrebne dokumente.
Hoće – neće? Naravno, riječ je o Brexitu. Nakon silnih pregovora i dogovora Theresa May je napokon u 15-minutnom obraćanju liderima EU-a 27 prošle srijede u Bruxellesu izložila ideju o produženju prijelaznog razdoblja do kraja 2021., nakon izlaska Britanije iz EU-a u ožujku 2019., tijekom kojeg bi zemlja ostala u carinskoj uniji i na jedinstvenom tržištu, čime bi obje strane dobile na vremenu za pronalaženje izlaza iz zastoja oko irske granice. No predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk očekivao je 'kreativnije rješenje' dok su ostali čelnici EU-a 27 na ručku (Theresa May nije bila pozvana) zaključili da premijerka nije pružila dovoljno 'štofa' za poseban samit u studenom, a premijer Luksemburga Xavier Bettel dodao je da mu se u Bruxelles ne dolazi samo zbog 'šalice čaja i keksa'.
>>>Ako se danas nešto ne riješi, Britaniju i EU čeka razvod bez papira. Gdje je sve zapelo?
I na kraju jad stiže iz Afganistana. UN predviđa da će ove godine 260.000 stanovnika iz sjevernih i zapadnih dijelova ove napaćene zemlje morati napustiti domove zbog gladi i žeđi uslijed stravične suše, više nego što će ih morati bježati zbog rata između afganistanske vojske i talibana. Govori se o najvećoj katastrofi u ovoj zemlji u posljednjih 18 godina. Da pomogne prehraniti 2,2 milijuna Afganistanaca pogođenih sušom, UN je izdvojio 34,6 milijuna dolara.
P.S. Pokret #MeToo stigao je do Indije. Na stupu srama trenutačno je Mobashar Jawed Akba, savezni ministar vanjskih poslova i član indijskog parlamenta. Bivši novinar, autor deset knjiga i kasnije ugledni političar prošle srijede dao je ostavku zbog optužbe novinarke Priye Ramani za seksualno uznemiravanje kada je još bio glavni urednik i pokretač nekoliko najtiražnijih indijskih novina i političkih magazina. Ministar je dao ostavku jer, kako kaže, želi na sudu dokazati da su to lažne optužbe, tužeći Ramani. Njezinu priču vlastitim iskustvima želi potkrijepiti još 20 novinarki iz toga doba. Zbog tužbe bivši je ministar angažirao – 97 (devedeset i sedam) odvjetnika.