Sezona požara u punom je jeku, a nakon katastrofalnog požara u Podgori i Tučepima uslijed kojeg je umalo zahvaćena i Park šuma Osejava u Makrskoj otvorilo se pitanje što je s hidrantskom mrežom u njoj. Utvrdilo se da mreža 30 godina nije u funkciji, ali ni da se ne zna u čijem je vlasništvu. Lopticu između sebe prebacuju Grad Makarska, Hrvatske šume i lokalni Vodovod
Prošlo je nešto više od mjesec dana nakon što su katastrofalni požari poharali Podgoru i Tučepi prilikom čega je malo nedostajalo da vatra zahvati i makarsku Park šumu Osejava.
Pravodobnom intervencijom vatrogasaca to se nije dogodilo, ali se nakon toga otvorilo pitanje što je s hidrantskom mrežom u šumi koja predstavlja 'pluća' grada.
Naime, hidrantska mreža kroz nju je provučena prije 30 godina, ali nikad nije profunkcionirala jer su cijevi bile nepravilno postavljene i popucale su nedugo nakon postavljanja.
Na problem mreže upozorio je, posljednjih tjedana često citirani, županijski vatrogasni zapovjednik Dražen Glavina, inače Makaranin.
Tragom njegova upozorenja novinari Makarske kronike krenuli su vidjeti što je s mrežom i tko je za nju odgovoran. I tipično za Hrvatsku nije nitko, svi peru ruke i ona zapravo nije u ničijoj nadležnosti.
Šuma na Osejavi u nadležnosti je Hrvatskih šuma, a za vodovodnu mrežu nadležan je Vodovod. Međutim, Vodovod tvrdi hidrantsku mrežu ne može staviti u funkciju jer ona nije njihova već od Hrvatskih šuma (HŠ).
U HŠ su novinarima Kronike kazali kako su oni nadležni za šumu, ali ne i za mrežu jer oni u nju nisu investirali niti su je gradili. Međutim, u makarskom Vodovodu tvrde da nisu nadležni za održavanje hidrantske mreže jer se ona nalazi na zemljištu HŠ-a.
'Hrvatske šume upravljaju šumom Osejava i oni bi je trebali čuvati bez obzira na to tko je i kada ugradio mrežu. Osejava nije imovina Grada niti on upravlja šumom, već je pod ingerencijom Hrvatskih šuma.
Hidrantska mreža na Osejavi nije pod ingerencijom Vodovoda, a ukoliko netko želi osposobiti hidrant, Vodovodu plati priključak i mi napravimo svoj posao. Mi ne znamo u kakvom je stanju hidrantska mreža jer ne vodimo brigu o tome budući da ne upravljamo državnom šumom', kazao je Šimun Borić, direktor Vodovoda za Makarsku kroniku.
Uz to dodaju da vode brigu o hidrantima na regionalnom cjevovodu od Zadvarja do Zaostroga kao i na onima koji zatraže investitori prilikom izgradnje zgrada. Nakon što bivaju izgrađeni, tvrde, brigu o njima dužne su voditi tvrtke koje upravljaju zgradom. I tako je, napominju, isto i sa šumom Osejava.
Hidrantska mreža provučena je prije 30 godina po nalogu tadašnje Općine Makarska koja više ne postoji, a u Gradu tvrde da ona danas nije njihova nadležnost, ali priznaju da je riječ o ozbiljnom problemu.
'Kada Grad izvidi situaciju na Osejavi, iznaći će način financiranja investicije kako bis hidrantsku mrežu u su radnji s Vodovodom i Hrvatskim šumama stavili u funkciju. Vodovodna mreža je pod ingerencijom Vodovoda, ali je hidrantska mreža na Osejavi u šumi koja je pod ingerencijom Hrvatskih šuma tako da se ne zna točno čija je ona nadležnost i to moramo također utvrditi, naveo je Dražen Nemčić, zamjenik makarskog gradonačelnika.
Dok se to ne ne dogodi ostaje za nadati se da do požara na Osejavi neće doći.