Bošnjačke udruge u Splitu organizirale su u petak navečer tradicionalni "Mimohod 8372" u spomen na žrtve Srebrenice a s Rive je u more bačeno 25 ruža kao simbol 25 godina od masakra u Srebrenici u ljeto 1995. što su ga počinile srpske postrojbe pod zapovjedništvom Ratka Mladića
Sudionici "Mimohoda 8372" šetajući središtem Splita i Rivom nosili su višemetarski transparent s natpisom "25 godina - ne zaboravi Srebrenicu", te državne zastave Hrvatske i Bosne Hercegovine.
Većina sudionika jednosatnog mimohoda nosila je zbog epidemioloških razloga i zaštitne maske. Organizator splitskog mimohoda za žrtve Srebrenice Kadro Kulašin najavio je da će bošnjačke udruge u Splitu potaknuti u gradskim i županijskim tijelima da se jedna ulica u Splitu nazove po Srebrenici.
"Mi Bošnjaci u Republici Hrvatskoj na spomen Srebrenice se naježimo, ali isto tako i na spomen Vukovara, Škabrnje, Ahmića, Stupnog Dola Trusine, Vareša, Sarajeva, Prijedora, Manjače, Goražda Foče i svih drugih gradova gdje su nevini bili žrtve," kazao je Kulašin. Predsjednik Vijeća bošnjačke nacionalne manjine u Splitu Edin Nurkić rekao je da se ovakvim mimohodom kao što je u Splitu, izražava i izvan Bosne i Hercegovine suosjećanje za srebreničke žrtve i podrška onima koji tuguju za svojim najmilijim stradalim u Srebrenici.
Nurkić je podsjetio kako je Haaški sud presudio da je na području Srebrenice počinjen srpski genocid. "U Srebrenici se dogodio genocid i neljudski čin i mi to, nažalost, moramo osvijestiti kako se takvo što više ne bi ponovilo," rekao je Nurkić. I splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara, koji je sudjelovao u mimohodu za srebreničke žrtve, istaknuo je kako je potrebno njegovati kulturu sjećanja i poštivanja žrtvi, jer tako potičemo svijesti da se takav zločin kao što je bio u Srebrenici, više nigdje i nikomu ne odgodi.
"Nama Hrvatima nije teško razumjeti što znači žrtva Srebrenice jer se sjetimo Vukovara, Škabrnje i svih zločina koji su zavili u crno mnoge obitelji i ostavili brojne majke koje plaču. Prije dva dana sjetili smo se smrti vukovarske majke Kate Šoljić, čija su četiri sina poginula od velikosrpske fašističke čizme koja je napravila veliko zlo i u Srebrenici," kazao je Krstulović Opara. Damir Gabrić, izaslanik splitsko-dalmatinskog župan Blaženka Bobana, istaknuo je da se u Srebrenici dogodio jedan od najvećih pokolja u povijesti Europe.