Srbijanski mediji u srijedu, nakon obilježavanja 25. obljetnice Oluje, prenose izjave hrvatskih dužnosnika iz Knina, gdje izdvajaju onu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da Zagreb žali zbog svih nevinih žrtava.
U izvješćima iz Knina se izdvajaju ocjene premijera Plenkovića kako Hrvatska žali zbog svih žrtava i zbog ratnih zločina počinjenih s hrvatske strane, te poruke potpredsjednika vlade Borisa Miloševića kako je vrijeme da se prihvati da su "Srbi u Hrvatskoj imali svoje žrtve i svoja stradanja".
Radiotelevizija Srbije (RTS) izdvojila je ocjenu premijera Plenkovića da Hrvatska žali zbog svih civilnih žrtava.
"Kao zemlja koja je pobjedila u nametnutom ratu, žalimo zbog svih civilnih žrtava, ne samo Hrvata, nego i Srba. S tugom se prisjećamo stotina tisuća prognanika koji su protjerani sa svojih ognjišta. Žalimo i za žrtvama ratnih zločina počinjenih s hrvatske strane", citira RTS poruke hrvatskog premijera.
Istaknuta je i ocjena Borisa Miloševića kako je društvo sazrelo za uzajamno poštovanje, "bez obzira na nacionalnost".
"Važno je da društvo prihvati da su Srbi u Hrvatskoj imali svoje žrtve i svoja stradanja i da sjećanja na te žrtve moramo poštovati", navedene su Miloševićeve ocjene.
Beogradski mediji također, različitim narativima, ukazuju i da su se ceremoniji u Kninu, uz ustaško znakovlje i pokliče, pokušali pridružiti pripadnici postrojbi nekadašnjeg HOS-a.
Ta su izvješća popraćena različitim naslovima: od "Ustaški dernek u Kninu" do "Incident na obilježavanju Oluje - HOS-ovci došli u Knin, u majicama sa 'Za dom spremni' i s pokličem 'U boj, u boj'".
Agencija Tanjug prenosi stajalište hrvatskog šefa diplomacije Gordana Grlića Radmana koji je Miloševićev dolazak na obilježavanje obljetnice Oluje nazvao "prekretnicom" i "fantastičnom porukom Srbiji" da se okrene budućnosti.
U izvješću o obilježavanju obljetnice agencija Beta, među ostalim, izdvaja i poziv splitsko-makarskog nadbiskupa Marina Barišića na pomirenje i povratak izbjeglih i prognanih Srba i na izgradnju zajedničke budućnosti.
Vulin: akcija Oluja je zločin
Povodom hrvatskog obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, te 25. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja, srbijanski ministar obrane u tehničkoj vladi Aleksandar Vulin ponovno je inzistirao da je "akcija Oluja zločin".
"I kojeg god Srbina da kupe ili dovuku na proslavu zatiranja Srba i postave ga da bude uz Antu Gotovinu i druge ustaše, neće moći promjeniti istinu o građanskom ratu koji su izazvali, o klanju i ubijanju srpske djece u izbjegličkim kolonama", naveo je Vulin u pisanoj izjavi.
Istaknuo je kako "vlast koja diže spomenike teroristima i daje ulice ustašama ne može obuzdati radost što je Hrvatska očišćena od Srba".
Predsjednik oporbene Narodne stranke, bivši šef diplomacije i nekadašnji predsjedajući Općom skupštinom UN Vuk Jeremić ocijenio je kako je "Hrvatska izabrala da identitet države izgradi na temelju akcije Oluja", u kojoj su "nesumnjivo počinjeni ratni zločini nad Srbima".
Prema njegovoj ocjeni, takva odluka Hrvatske predstavljat će opterećenje za buduće odnose i za imperativ regionalnog pomirenja.
„Od ogromne je važnosti da se okrenemo budućnosti i da se, ne zaboravljajući svoju povijest i ono što je iza nas, pokušamo okrenuti zajedničkom radu i dobrosusjedskim odnosima", poručio je Jeremić u izjavi za N1.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić poručio je u utorak navečer, na središnjoj državnoj komemoraciji Srbima stradalima u akciji Oluja, da je Srbija za pomirenje, ali da neće trpiti poniženje.
"Nećemo slaviti tragediju srpskog naroda, ubijanje srpskih civila, ubijanje srpske djece, ne pristajemo na poniženje. Pomirenje - da, ali poniženje - ne", rekao je Vučić na mostu u Sremskoj Rači, gdje je simbolično priređen program u znak sjećanja na stradale u Oluji prvih dana kolovoza 1995.