Studenti u blokadi danas kreću na 'izlet' biciklima prema Strasbourgu, gdje im je glavno odredište Vijeće Europe, kako bi ih upoznali sa zahtjevima svojeg jednomjesečnog prosvjeda i činjenicom da srbijanske institucije na njih ne odgovaraju. Putovanje bi trebalo trajati oko 12 dana, a ruta je duga 1300 kilometara. Planiraju proći kroz Budimpeštu, Beč, Linz, Salzburg, München, Augsburg, Ulm i Stuttgart.
Višednevna pješačenja i vožnje biciklima kroz gradove u Srbiji, kako bi se 'probudila' sva sela u zemlji, obilježili su prethodne mjesece studenata u blokadi. Kud god su prolazili dočekivani su kao 'heroji' i, kažu, 'osloboditelji'.
No, nova akcija studenta u blokadi veliki je izazov. Danas kreću na zahtjevno biciklističko putovanje, dugo 1300 kilometara. Među 80 biciklista su i predstavnici četiriju sveučilišta u Srbiji: Novog Sada, Beograda, Niša i Kragujevca, piše Nova.rs.
Putovanje do Strasbourga
Biciklisti su u 8 ujutro krenuli iz Novog Sada sa Sveučilišnog kampusa u tom gradu. Nakon dvije pauze i prijeđenih 110 kilometara nešto prije pola četiri trebali bi stići u Suboticu, gdje je predviđeno noćenje. Drugi dan nastavljaju prema Mađarskoj gdje im je nakon 137 kilometara odredište Dunaújváros, a trećeg dana kreću na 91 kilometar dug put do Budimpešte. Četvrtog dana putuju 134 kilometra od glavnog grada Mađarske do Győra, grada na granici sa Slovačkom.
Studenti biciklisti u ponedjeljak planiraju prijeći 144 kilometra do Beča. Na tom putu oko 13.30 sati planiran je prolazak kroz Bratislavu, gdje će napraviti jednosatnu pauzu. U Beč bi trebali stići u 18 sati, gdje će ih dočekati brojna zajednica doseljenika iz Srbije.
Šesti dan u 11 sati kreću iz Beča za Emmersdorf an der Donau, gdje nakon prijeđenih 88 kilometara planiraju prespavati. Sedmi dan na redu je ruta od 100 kilometara do Linza. Osmog dana, odnosno sljedećeg četvrtka, planirana je cesta Linz - Salzburg, duga 128 kilometara. Sljedeći bi petak studenti biciklisti trebali prijeći 131 kilometar od Salzburga do Münchena. Deseti dan planirana je ruta između Münchena i Ulma duga 144 kilometra. Jedanaestog dana ruta je nešto kraća, 96 kilometara od Ulma do Stuttgarta. Pretposljednjeg dana biciklisti moraju prijeći 75 kilometara od Stuttgarta do Karlsruhea, da bi im posljednjeg dana ostao još 81 kilometar do Strasbourga.
Akcijski ciljevi
'Ovom biciklističkom vožnjom do Strasbourga želimo pokazati ustrajnost i predanost studenata u borbi za pravdu. Usput ćemo proći kroz različite gradove i općine, prenoseći jasnu poruku da studenti ne odustaju i da će dosljedno nastaviti borbu za pravednije društvo. Cilj nam je da se naš glas čuje u cijelom svijetu, da pokažemo jedinstvo u zalaganju za svoja prava i da poručimo da nam ni daljina ni prepreke neće stati na put ispunjavanju naših zahtjeva', objasnili su studenti zašto su se odlučili na ovakav pothvat.
Adrese na koje žele doći su: Parlamentarna skupština Vijeća Europe, Povjerenik za ljudska prava, Uprava za demokraciju i ljudsko dostojanstvo, Odbor ministara, Europski parlament, Europska komisija, Agencija EU za temeljna prava. Tamo će, kako su najavili, dostaviti dopise i izvješća nadležnim institucijama o aktualnoj društveno-političkoj situaciji i izostanku reakcije nadležnih institucija u Srbiji.
Podrška kolega iz sveučilišnih centara
Navode da su svjesni koliko je organizacija poduzeća zahtjevna, ali da imaju podršku.
'U stalnom smo kontaktu s kolegama iz svih sveučilišnih gradova kroz koje prolazimo, kako bismo pružili potrebnu logističku i moralnu potporu. Također, želimo podijeliti informaciju da su nam se obratili zastupnici Europskog parlamenta koji su izrazili spremnost ugostiti naše studente', objavili su.
Pripreme za put
S obzirom na ozbiljnost ture, kao i njenu duljinu, broj sudionika je ograničen. Svi koji startaju danas, prošli tjedan su bili podvrgnuti provjeri ispravnosti bicikla i fizičkih sposobnosti. Naime, u ponedjeljak ujutro studenti biciklisti organizirali su testnu vožnju, obaveznu za sve koji svojim biciklom žele u Francusku. Nakon probne vožnje studenti su svoje bicikle odvezli na provjeru i eventualni popravak.
Broj studenata koji su jutros krenuli iz Novog Sada je 80. Organizatori su naveli da neće biti moguće da im se bilo tko pridruži na putu, te da u kolonu ulazi samo 80 studenata i registrirana prateća vozila pod policijskom pratnjom.
Kreće se isključivo magistralnim cestama, bez izlaska na autocestu, jednom trakom i u formaciji dva po dva, uz prosječnu brzinu kolone od 20-25 kilometara na sat.