Tijekom ovogodišnjeg Hoda za život uhićeno je ukupno 13 prosvjednika, a jedna od njih, studentica Pravnog fakulteta u Zagrebu te osnivačica i predsjednica udruge ANIMALEX - udruge za pravnu zaštitu životinja Iris Ban-Krošelj odlučila je svoju priču o prosvjedu i uhićenju podijeliti s javnošću
U Splitu, Zadru i Zagrebu u subotu je održan Hod za život, i to pod parolom 'Zaštitimo najugroženiju manjinu u Hrvatskoj – nerođenu djecu!'. U sva tri grada hodalo je nekoliko tisuća ljudi, a zbog prekršaja protiv javnog reda i mira privedeno je 13 protuprosvjednika koji su u subotu u Praškoj ulici sjedeći na cesti pokušali onemogućiti prijavljeni prosvjed inicijative Hod za život.
Na putu prema Trgu sv. Marka sudionike povorke sačekivale su skupine protuprosvjednika koji su svoje neslaganje izražavali porukama na transparentima: 'Legalni i dostupan pobačaj', 'Svoga tela gospodarica', 'Zbog vas mladi odlaze', 'Život nakon života', 'Život prije života, a da se fokusiramo', 'Zahtijevamo besplatan pobačaj', 'Stop nasilju nad rodiljama'...
Iris Ban-Krošelj, studentica Pravnog fakulteta u Zagrebu, također osnivačica i predsjednica udruge ANIMALEX - udruge za pravnu zaštitu životinja, jedna je od privedenih, a svoje iskustvo odlučila je u obliku dnevnika datiranog 25. svibnja podijeliti s javnošću.
'Jučerašnji otpor, otpor je svih osoba, u prvom redu žena koje žele zaštititi svoje tijelo, zdravlje, pravo i život! Pobačaj je naše zakonom postojeće pravo. Zabrana pobačaja značila bi nazadak našeg društva, zadiranje u naše pravo na izbor i odlučivanje o našim životima. Zabrana pobačaja potaknula bi ilegalne pobačaje i osigurala smrt mnogih žena. Nikako ne zagovaram pobačaj kao sredstvo kontracepcije, smatram da se djeca ne 'događaju', ali konzumacija prava na pobačaj je osoban i bezuvjetan izbor i pravo svake žene. Svaka osoba se mora odgovorno ponašati u svojim seksualnim odnosima, ali pravo na izbor mora postojati, pogotovo kada bi trudnoća bila rezultat npr. silovanja. Pomalo je čudno da se sloboda odlučivanja o svome tijelu u 21.stoljeću mora nazivati aktivizmom', napisala je između ostalog Iris Ban-Krošelj.
'...nama se dovikivalo da smo četnikuše, Srpkinje, kurve, ubojice djece, po nama se pljuvalo. Oni ne bivaju uhićeni, uhićene smo mi, žene i jedan muškarac, jer se suprotstavljamo političkom i vjerskom programiranju naših života. Pokraj takvih ispada, intervencija policije bila nam je spas', dodala je Ban-Krošelj.
Cijeli status i 'dnevnik' možete pročitati u nastavku.