Ukrajina, koja cijelo vrijeme od ruske invazije muku muči s opskrbom dovoljnim količinama svih vrsta streljiva, suočila se s još jednim velikim problemom, a to je gomila neispravnih granata koje se moraju povući s prve linije fronta
Ukrajinsko ministarstvo obrane ovog tjedna objavilo je opoziv topničkih granata kalibra 120 milimetara zbog nedostataka koji, osim što slabo koriste u granatiranju ruskih položaja, doprinose nesigurnosti i ugrožavaju ukrajinske vojnike na prvoj liniji fronta. Ministarstvo je u utorak napisalo da istražuje incidente 'abnormalnog aktiviranja' granata u posljednja tri tjedna.
Službeno nije otkriveno o koliko granata je riječ, ali ukrajinski mediji pišu da će biti povučeno oko 100.000 njih. Projektili kalibra 120 milimetara obično se koriste u minobacačima, a o problemu s njima prvi je početkom studenog izvijestio Censor.net. Portal navodi da u seriji minobacačkih granata, koje je proizveo ukrajinski Ukroboronprom, učinkovito eksplodira samo jedna od deset njih, a da je razlog tome TNT loše kvalitete.
Problema je više
To nije jedini problem, iako je možda najveći, jer portal navodi da barut u detonatorima granata ne izgara, zbog čega one padaju na udaljenosti od svega deset do 50 metara od minobacača, što je vrlo opasno za ukrajinske vojnike ako eksplodiraju jer se na toj udaljenosti još uvijek nalaze unutar radijusa štete od eksplozije i pratećih krhotina. Također, mnogima ne rade detonatori, pa ostanu u minobacaču, koji onda treba rastaviti i ukloniti granatu, što također nije bez opasnosti jer ona može u svakom trenutku eksplodirati. Jedan od razloga za nemogućnost ispaljivanja granata, kao i za njihov prekratki let, tvrde ukrajinski vojnici, leži u vlažnom barutu.
Inače, domaća proizvodnja granata kalibra 120 milimetara počela je u proljeće prošle godine, u suradnji s neotkrivenom članicom NATO-a (pretpostavlja se Češkom), a do tada su ih Ukrajinci nabavljali izvana. Povučene granate Ukrajina će zamijeniti uvoznim, izvijestilo je ministarstvo obrane te objavilo da je pokrenuta istraga da bi se ispitali uzroci nedostataka, uključujući barutno punjenje niske kvalitete ili kršenje uvjeta skladištenja streljiva.
Povlači se zaliha za šest mjeseci ratovanja
Minimalne dnevne potrebe Ukrajine za topničkim streljivom iznose oko 2000 topničkih i minobacačkih granata raznih kalibara, a za ozbiljnije ofenzivne akcije taj broj penje se na oko 20.000, što je još uvijek tek oko trećine od onoga što ruska vojska na dnevnoj bazi ispali na ukrajinske položaje i civilne ciljeve. Od spomenutih 2000 komada streljiva, minobacačkih granata kalibra 120 milimetara dnevno se potroši oko 550, što znači da bi 100.000 onih povučenih bilo dostatno za oko šest mjeseci obrambenog ratovanja.
Neki ukrajinski dužnosnici za kvarove na streljivu optužuju hladno i vlažno vrijeme, naglašavajući da po suhom vremenu nije bilo problema, a drugi ističu da je do problema došlo samo u jednoj seriji od njih nekoliko, koliko je Ukroboronprom već isporučio.