Snage ukrajinske vlade i proruski pobunjenici u petak su se, drugi dan zaredom, međusobno optuživali za napade i pojačano bombardiranje u istočnoj Ukrajini, dok Washington i zapadni saveznici smatraju da bi to mogla biti ruska izlika za invaziju na Ukrajinu
Rusija opovrgava optužbe Zapada da planira invaziju te je ovaj tjedan izjavila da povlači dio snaga okupljenih blizu granice s Ukrajinom. No, zapadne zemlje smatraju da Rusija raspoređuje sve više vojnog osoblja i opreme te da situacija nalikuje posljednjim pripremama prije napada.
Financijsko tržište je zbog izglednosti velikog rata u Europi vrlo nestabilno. No utješna je činjenica da su američki državni tajnik Antony Blinken i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov noćas dogovorili sastanak koji bi se trebao održati idući tjedan, ukoliko Rusija ne napadne prije toga.
Pojačano bombardiranje u istočnoj Ukrajini, gdje se osam godina vladine postrojbe suprotstavljaju proruskim pobunjenicima, u četvrtak je diglo uzbunu u svijetu. Obje strane izjavile su da se bombardiranje drastično pojačalo unutar posljednjih 48 sati, a zasad nema poginulih.
U četvrtak, misija OESS-a za nadzor izvijestila je da je u posljednja 24 sata bilo 600 kršenja pravila o prekidu paljbe, od čega je više od 300 eksplozija.
Kremlj je u petak kazao da je situacija u istočnoj Ukrajini alarmantna te potencijalno opasna.
U dosad najdetaljnijem upozorenju SAD-a o izglednosti rata, državni tajnik Antony Blinken kazao je Vijeću sigurnosti UN-a da Washington smatra da Rusija planira sveopći napad na susjednu državu. Dodao je da bi povod mogao biti izmišljen, naprimjer lažni napad i lažne optužbe oko sukoba separatista.
Američki predsjednik Joe Biden, koji okuplja saveznike kako bi zauzimali jedinstveno stajalište, u petak će razgovarati s vođama Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Poljske i Rumunjske te Europske unije i NATO-a. Blinken će se sa suradnicima sastati na konferenciji o sigurnosti u Muenchenu.