Ruska obrambena industrija predstavila je novi laserski sustav s 24-cijevnom kupolom kalibra 12 milimetara za borbu protiv bespilotnih letjelica. Dizajneri navode da je opremljen sustavom elektroničkog ometanja te da koristi algoritme umjetne inteligencije za prepoznavanje ciljeva. Donosimo više o ruskom kompleksu Titan
Više specijaliziranih medija objavilo je da je ruski Centar za bespilotne sustave i tehnologije (CBST) prošlog tjedna službeno predstavio kompleks Titan za uništavanje dronova. Prema ruskoj novinskoj agenciji TASS, predsjednik uprave CBST-a Andrej Bezrukov izjavio je tijekom njegove premijere da Titan uključuje nekoliko modula za otkrivanje i fizičku neutralizaciju protivničkih bespilotnih letjelica.
Koristi umjetnu inteligenciju za prepoznavanje ciljeva
Prema proizvođaču, sustav je opremljen laserskim modulom dometa tri kilometara te onima koji omogućuju rješavanje zadaća otkrivanja, suzbijanja i izdavanja uputa za ciljanje dronova radi njihove neutralizacije. Pritom koristi AI algoritme za prepoznavanje meta.
Ruski CBST ističe da je integrirana umjetna inteligencija sustava sposobna prepoznati dronove na temelju baze podataka koja sadrži 120 milijuna datoteka, što omogućuje automatsko zahvaćanje i uništavanje zračnih ciljeva. Pojašnjeno je i da kompleks sadrži softversku implementaciju algoritama neuronske mreže za otkrivanje letećih objekata i odabir sredstava za suzbijanje prijetnji s mogućnošću prilagodbe različitim uvjetima primjene.
Osim laserskog modula, Titan je opremljen kupolom od 24 cijevi kalibra 12 milimetara s optičkim upravljanjem i automatskim punjenjem, elektroničkim i optičkim izviđačkim instrumentima, kao i elektroničkim sustavom za suzbijanje protuelektroničkog djelovanja neprijatelja. Valja istaknuti i to da Titan može djelovati autonomno, bez sudjelovanja operatera.
Softver za označavanje ciljeva i razmjenu podataka
Neke detalje o novom oružju otkrio je i Aleksandar Sidjakin, čelnik Izvršnog odbora Jedinstvene Rusije, stranke kojom predsjeda nekadašnji ruski premijer i predsjednik Dmitrij Medvedev. Sidjakin je pojasnio da je ideja o stvaranju Titana nastala tijekom parlamentarne rasprave o pitanjima zaštite ruskih civilnih objekata od napada ukrajinskih dronova. Prema njegovim riječima, operater Titana može dosljedno primjenjivati različite metode suprotstavljanja, od otkrivanja drona do njegova fizičkog uklanjanja.
Ruski izvori ističu da je kompleks Titan u početku razvijen u stacioniranoj inačici za zaštitu objekata od bespilotnih letjelica, no borbena iskustva s rusko-ukrajinskog bojišta nagnala su programere da prilagode module za rad na mobilnim platformama. Stoga su u njega integrirali dodatna softverska rješenja te ona omogućuju implementaciju funkcija označavanja ciljeva i razmjene podataka s drugim sustavima naoružanja.
U CBST-u dodaju da je Titan prošao sve faze testiranja te da je početkom ožujka prebačen pojedinim ruskim postrojbama za upotrebu u borbenim zonama.
Ukrajinski pandan Titanu
Valja naglasiti da ovakvi ili slični sustavi s automatskim kupolama mogu biti učinkovito sredstvo zaštite oklopnih vozila od dronova kojima upravljaju operateri sa zemlje, posebice onih s optičkim vlaknima. Primjerice, ukrajinska tvrtka Dron ZP predstavila je početkom prošlog siječnja kupolu koja obara neprijateljske dronove.
Premda primitivnog oblika, ta kupola opremljena je strojnicom kalibra 12,7 milimetara i uređajem za noćno promatranje. Ona je fiksna i ne može se okretati, a montira se na automobilsku prikolicu koju je potrebno transportirati cestom do borbenog položaja.
Pritom koristi komponente neuronske mreže koja omogućuje preciznu i poluautonomnu kontrolu. Njome se upravlja preko kontrolne palice spojene na monitor, a sustav nudi i intuitivno sučelje za rukovatelje. Prema navodima Nacionalne garde Ukrajine, početni testovi bili su uspješni, s planiranim daljnjim poboljšanjima prije potencijalnog raspoređivanja na ukrajinskim obrambenim crtama.
Tvrtka Dron ZP također razvija mobilnija rješenja, uključujući bespilotne letjelice koje mogu nositi slične kupole ili obavljati zadaće evakuacije ranjenika. Treba podsjetiti na to da Ukrajina od početka ruske invazije razvija različite tehnologije za suzbijanje zračnih prijetnji. Među lokalno razvijenim rješenjima je sustav za presretanje dronova nazvan Shahed Hunter, čiji naziv sugerira da je specijaliziran za uništavanje bespilotnih letjelica iranske proizvodnje.
Mikrovalovi za onesposobljavanje dronova
Ovaj kompleks, koji se u pravilu montira na terenska vozila, opremljen je strojnicom i infracrvenim sustavima detekcije za učinkovito neutraliziranje ciljeva. Osim toga, postoje oružja koja koriste mikrovalove za nekonvencionalno onesposobljavanje elektroničkih sustava neprijateljskih dronova, bez korištenja projektila.
Ukrajinski i ruski razvoj novog antidronskog oružja usklađen je sa širom strategijom za minimiziranje rizika za obje vojske, uz maksimiziranje učinkovitosti na bojnom polju. Integracija optičkih komunikacijskih sustava u autonomne zemaljske platforme također naglašava važnost međusobne povezanosti i operativne koordinacije. Uz nove sustave s pragmatičnim i inovativnim pristupima rješavanju asimetričnih izazova modernog ratovanja, u borbi protiv dronova na ukrajinsko-ruskoj bojišnici i nadalje se koriste već dokazane sačmarice ili pak znatno kompleksniji sustavi elektroničkog ratovanja, kakvima se uništavaju otporniji dronovi, oni kojima se upravlja putem optičkog kabela.