Ujedinjeni narodi pozvali su države na izradu nacionalnih programa za borbu protiv suše koji će se temeljiti na procjeni opasnosti jer suše će, kako predviđaju stručnjaci, biti češće, jače i dugotrajnije i negativno utjecati na proizvodnju hrane, vode i energije
'Očekuje se da će klimatske promjene izazivati suše češće, da će one biti intenzivnije i trajati dulje, a pogađat će brojne sektore te napose proizvodnju hrane, vode i energije', priopćio je ravnatelj Svjetske meteorološke organizacije (WMO) Michel Jarraud
U priopćenju na UN-ovim stranicama Jarraud se zauzeo za 'promjenu pristupa'.
Vlade trebaju 'ad hoc' akcije zamijeniti 'nacionalnim programima za ublažavanje suše koji će se temeljiti na procjeni opasnosti', ocijenio je.
WMO, UN-ova Konvencija za suzbijanje dezertifikacije (UNCCD) i druge agencije Ujedinjenih naroda zajednički pripremaju koordiniranu i proaktivnu strategiju prema sušama, navodi se u priopćenju za medije.
Ovogodišnje suše u svijetu odrazit će se na cijene hrane koje bi mogle dosegnuti rekorde iz 2010. godine, upozorava Mannava Sivakumar iz WMO-a.
Četvrtina područja Sjedinjenih Država izložena je izuzetnoj suši, a čitav SAD ima najdulje razdoblje suše od daleke 1895. godine.
Suše pogađaju i druge dijelove svijeta pa je primjerice u pokrajini Punjab, koja je žitnica Indije, postotak kiše 70 posto manji od normale.
Suše su pogodile Afriku, južnu i jugoistočnu Aziju te Australiju, ističe Sivakumar i dodaje da je Australija jedina zemlja u svijetu koja je izradila cjelovitu politiku suzbijanja suše temeljenu na procjeni rizika.
Konvencija UN-a za suzbijanje dezertifikacije i drugi UN-ovi partneri održat će od 11. do 15. ožujka 2013. sastanak na visokoj razini o nacionalnim politikama suzbijanja suše