Interpretativna izjava koju je Vlada ugradila u zakon o potvrđivanju Istanbulske konvencije ni po čemu nije dvojbena, tvrdi ustavni stručnjak Mato Palić. U razgovoru za tportal profesor Palić razriješio je i dvojbu je li za ratifikaciju u Saboru potrebna obična ili apsolutna većina: 'Potreban je glas minimalno 76 zastupnika, apsolutna većina'
'To je sve u redu i korektno. U Interpretativnoj izjavi Vlade koju je ugradila u zakon ne vidim ništa što bi bilo dvojbeno', rekao je za tportal Mato Palić, profesor na katedri ustavnih i političkih znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku.
Ustavni stručnjak Palić dodao je kako je važno da se u postupku ratifikacije Konvencije, koja ide u formi zakona, očituju i nadležni saborski odbori.
'Važno je da se o cijelome zakonu, pa tako i Interpretativnoj izjavi koja je priložena kao sastavni dio zakona, očituje Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav, koji razmatra načelna pitanja u vezi s usuglašavanjem zakonodavstva s Ustavom RH, te Odbor za zakonodavstvo, koji razmatra prijedloge zakona i drugih akata koje donosi Sabor u vezi s njihovom usklađenosti s Ustavom RH te pravnim sustavom i pravom Europske unije', kaže Palić.
Podsjetimo, u Interpretativnoj izjavi stoji:
- Republika Hrvatska smatra da je cilj Konvencije zaštita žena od svih oblika nasilja te sprečavanje, progon i eliminacija nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja.
- Republika Hrvatska smatra da odredbe Konvencije ne sadrže obvezu uvođenja rodne ideologije u hrvatski pravni i obrazovni sustav, ni obvezu promjene ustavne definicije braka.
- Republika Hrvatska smatra da je Konvencija u skladu s odredbama Ustava Republike Hrvatske, posebno s odredbama o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, te će Konvenciju primjenjivati uzimajući u obzir navedene odredbe, načela i vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske.
Ustavni stručnjak Mato Palić osvrnuo se i na dilemu koja se u međuvremenu pojavila: je li za ratifikaciju Istanbulske konvencije dovoljna obična većina (većina prilikom glasanja prisutnih zastupnika) ili je potrebna apsolutna većina (76 glasova zastupnika od ukupno 151 izabranog).
'Potrebna je većina od minimalno 76 zastupnika zbog toga što je taj zakon pravni propis koji uređuje ono što je po Ustavu organska materija, a to su osobne i političke slobode i prava. To su temeljna prava i o tom pitanju postoji jasna praksa Ustavnog suda', zaključio je profesor Mato Palić.