Žučna javna rasprava o ratifikaciji Konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u Hrvatskoj, poznatije pod imenom Istanbulska konvencija, došla je do usijanja. Aktivističke skupine suočene sa sve izvjesnijom realnošću da će Konvencija ipak biti ratificirana najavljuju prosvjede i sakupljanje potpisa za referendum
No, prema mišljenju ustavnog stručnjaka Mate Palića s Pravnog fakulteta u Osijeku, od referenduma protiv Istanbulske konvencije neće niti ništa jer se takva izjašnjavanja ne provode o pitanjima o temeljnim pravima ni o međunarodnim ugovorima. A pitanje zaštite žena od nasilja je temeljno ljudsko pravo.
'Iako u našem zakonu nije izričito naglašeno o čemu se ne odlučuje na referendumu, u onim državama u kojima postoje takve odredbe navodi se da se o međunarodnim ugovorima ne može odlučivati na referendumu', navodi Palić.
Isto tako, nastavlja, ovdje se radi o temeljnim pravima, a o temeljnim pravima ne može se odlučivati na referendumu.
'Dakle sama referendumska inicijativa, i kad bi se prikupilo dovoljno potpisa, a to je 10 posto od ukupnog broja birača u Hrvatskoj, svakako bi završila na Ustavnom sudu i potpuno sam siguran da bi referendumsko pitanje kojim bi se pokušalo intervenirati u Konvenciju sud proglasio protuustavnim, tako da se referendum ne bi ni proveo', smatra ustavni stručnjak.
Osim što im je misija unaprijed osuđena na propast, protivnici Konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji suočavaju se s nemogućnošću da plan o referendumu provedu u djelo i zato što je vladajući HDZ najavio da će već idućeg tjedna u Hrvatskom saboru pristupiti izglasavanju Konvencije.
Palić navodi da je nemoguće u tako kratkom roku sakupiti potpise potrebne da bi se proveo takav referendum.