Ivan Perkov, sociolog s Fakulteta hrvatskih studija, govorio je o društvu u okolnostima raznih kriza.
“Čini se da živimo u razdoblju kada se velike globalne krize događaju jedna za drugom, tako da nemamo vremena osvijestiti jednu, a dolazi već druga. Imamo osjećaj kao da već godinama traje kriza”, rekao je Perkov za N1.
Dodaje da je kriza uvijek bilo, ali one globalizacijom i društvenim promjenama u zadnjih 30 godina postaju sve intenzivnije i sve se brže prelijevaju preko granica država.
“Vidimo da je i ovaj rat u Ukrajini, koji nam se možda činio daleko na početku, vrlo brzo počeo utjecati na naš život”, kazao je Perkov.
Sigurnost postaje najveći ideal
Govorio je i o konceptu društva rizika.
“Društvo rizika je koncept koji se pojavio u sociologiji prije 30-ak godina koji govori o tome da smo počeli cijeniti sigurnost kao vrhovni cilj našeg života. Dok smo prije razmišljali kako rasporediti društvenu pravdu, dobra i bogatstvo, danas postaje bitno kako ćemo distribuirati nesigurnost i rizike koji nas okružuju. Ta teorija je dobila na popularnosti nakon černobilske katastrofe kada smo osvijestili da su rizici koje smo sami proizveli postali tako intenzivni i jaki da mogu ugroziti kvalitetu života i sam život na zemlji, a s druge strane imamo osjećaj da ih nemamo više pod kontrolom”, pojasnio je Perkov.
Napominje da se tako nalazimo u paradoksalnoj situaciji jer sigurnost postaje najveći ideal, a sve je teže lovimo.
“Tako da smo spremni, vidjeli smo u pandemiji, odreći se dobrog dijela slobode u zamjenu za sigurnost”, dodaje ovaj sociolog.
Dva ključna trenda
Govoreći o tome zašto građani ne mijenjaju osobe na vlasti iako su nezadovoljni smjerom kojim vode zemlju, rekao je da ljudi u kriznom razdoblju traže stabilnost.
“Imamo dva ključna trenda na hrvatskoj političkoj sceni, jedan je pozitivan, drugi negativan. Pozitivna je činjenica da mi unatoč krizama se nismo suočili s rastom ekstremnih političkih pozicija i stavova, što je nešto s čim i puno razvijenije demokracije imaju problema. Drugi trend nije toliko dobar. To je činjenica da je opozicija nekvalitetna, neorganizirana, razlomljena i nije ozbiljna prijetnja vlasti. U tom slučaju se mogu podnijeti i smjene 20 ministara bez ozbiljne prijetnje da se vlast promijeni. To je onda ono što i građane uvjeri da je bolja stabilnost nego neizvjesnost koja bi donijela promjene”, kazao je Perkov.