Poljska vojska uvrstila je ovih dana u svoje naoružanje bespilotnu letjelicu Warmate, zapravo minijaturno taktičko lutajuće streljivo koje je poljska tvrtka WB Electronics dizajnirala za precizne kinetičke udare s minimalnim kolateralnim učinkom. Riječ je o vrsti dronova koji se već neko vrijeme aktivno prodaju na svjetskim tržištima, a njihova borbena upotreba zamijećena je u sukobima u Libiji i na armensko-azerbajdžanskom ratištu u jesen prošle godine. Uvođenje Warmatea u poljsku vojsku u skladu je s naporima njezine kopnene komponente koja namjerava ojačati svoje precizne udarne sposobnosti, posebno kada je riječ o neprijateljskim oklopnim snagama, što ukazuje na to da Varšava i dalje strahuje od mogućih ruskih udara
Glasnogovornik poljskih Teritorijalno-obrambenih snaga, pukovnik Marek Pietrzak potvrdio je za portal Defence24.pl da je načelnik Glavnog stožera poljskih oružanih snaga, general-pukovnik Rajmund Andrzejczak odobrio operativnu upotrebu Warmatea, koji je taj rod poljske vojske ispitivao još od 2017. godine, kada je tvrtka WB Electronics dobila ugovor o isporuci 1000 komada minijaturnog borbenog drona.
Warmate je bespilotna letjelica malih dimenzija; dužine 1,1 metra, težine četiri kilograma i raspona krila od 1,4 metra, pa može stati i u nešto veću vojnu naprtnjaču. Dron ima oblik aviona sa središnje postavljenim krilom i repom u obliku slova V, najveća brzina iznosi mu 80 kilometara na sat, a autonomija leta mu je 70 minuta. Njime upravlja operator koristeći kontrolni sustav sličan malom prijenosnom računalu, a može letjeti unaprijed zadanim koordinatama ili pak ručnim upravljanjem.
Proizvođač ističe da je Warmate samoubilačka bespilotna letjelica koja putem svoje elektronike skenira bojno polje i operateru putem videolinka šalje informacije o otkrivenim ciljevima. Iako malih dimenzija, Warmate može ponijeti visokoeksplozivnu protuoklopnu bojevu glavu koja uništava oklop debljine do 24 centimetra, visokoeksplozivnu rasprskavajuću bojevu glavu GO-1 te termobaričnu bojevu glavu koja koristi kisik iz okoliša radi generiranja eksplozije, a ispaljuje se putem pneumatskog sustava što podsjeća na katapult.
Samoubilački dron omogućava uništavanje raznih ciljeva, od žive sile na otvorenom, preko lako oklopljenih vozila, do manjih utvrda, a njegova precizna elektronika osigurava operateru precizno prilagođavanje u terminalnoj fazi leta neposredno pred udar, čak i prema pokretnim ciljevima. Uz to, ugrađena fina elektronika omogućava potpun prekid djelovanja čak i u posljednji trenutak ukoliko se promijene okolnosti poput iznenadne pojave nedužnih promatrača u blizini. Proizvođač tvrdi da ove sposobnosti nude korisniku neizmjernu fleksibilnost i manji trošak u odnosu na tradicionalne projektile, stoga ne čudi to da je Warmate već našao svoj put do nekih od svjetskih ratišta.
Osim vojski Poljske, Ukrajine i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koje su nabavile Warmate regularnim putem, primjerci drona otkriveni su na ratištima u Libiji te u nedavnom sukobu između Armenije i Azerbajdžana, iako nije posve jasno kojim su stranama pripadali. Pojedini izvori navode da je za kupovinu bespilotne letjelice zainteresirana i Turska.
Uvođenje Warmatea u poljske obrambene snage u skladu je s brojnim naporima kojima njezine kopnene snage nastoje ojačati svoje udarne sposobnosti kada je riječ o eventualnim napadima oklopnih snaga, a što koincidira s potencijalnim sukobom NATO-a i ruske vojske. Kako je Warmate nekomplicirano prijenosno oružje malih dimenzija, idealno je za snage teritorijalne obrane koje izvode obrambene akcije na poznatom lokalnom terenu.
Za takvu vrstu obrane tvrtka WB Electronics dizajnirala je i dron, odnosno lutajuće streljivo Warmate V, dizajniran za djelovanje na ciljeve u gustoj urbanoj infrastrukturi, a koji zahvaljujući lebdećoj funkciji ima odlične sposobnosti nadziranja bojišnice i identificiranja neprijatelja.