Ponos britanske ratne mornarice, nosač aviona HMS Queen Elizabeth II, početkom tjedna morao se vratiti u matičnu bazu u Portsmouthu zbog problema s propuštanjem vode, a nastalom zbog kvara na brtvi
Kako piše ugledni portal Defense News, nosač aviona vratio se u bazu nakon što je prekinuto njegovo testiranje na pučini. Riječ je o drugom izvanrednom povratku u bazu zbog kvara nakon što je tijekom testiranja u prosincu 2017. počeo propuštati vodu.
Uzrok kvara još uvijek nije utvrđen, a pojedina izvješća upućuju na to kako je došlo do kvara pumpe, zbog čega je u brod ušlo gotovo 200 tona vode. Britansko ministarstvo obrane potvrdilo je kvar, dodavši kako je riječ o 'minornom kvaru unutar brodskog sustava'.
Ponovljeni kvar dogodio se tijekom testiranja nosača koji bi kasnije ove godine trebao zaploviti prema američkoj Istočnoj obali radi palubnog ispitivanja plovila koje uključuje slijetanje i polijetanje nedavno nabavljenih mornaričkih verzija višenamjenskih lovaca američke proizvodnje tipa F-35.
Nosač aviona HMS Queen Elizabeth II najveći je ratni brod u povijesti britanske Kraljevske mornarice. Radi se, naime, o prvom od dva plovila iz istoimene klase koja još uključuje nosač aviona HMS Prince of Wales.
Prema najavama, brod s problemima propuštanja trebao bi ući u sastav Kraljevske mornarice iduće godine, čime bi istovremeno trebao postati prvi britanski nosač aviona nakon što je prije četiri godine umirovljena klasa lakih nosača Invincible.
Nosači nove klase dugi su 280, a široki 70 metara, dok im istisnina iznosi 69.500 tona. Posadu nosača činit će 1600 mornara, a svaki brod bit će 'dom' za tri eskadrile zrakoplova tipa F-35 te četiri helikoptera tipa Apache i Chinook.
Ukupna cijena oba plovila iznosi nešto više od 10 milijardi dolara.
Ideja o novoj generaciji britanskih nosača aviona nastala je 90-ih godina prošlog stoljeća, a njihov razvoj obilježilo je rezanje troškova te učestale odgode porinuća.