GRAVEHAWK

Britanci i Danci u munjevitom roku osmislili presretač koji koristi sovjetske rakete. Ovo su detalji

22.02.2025 u 20:57

Bionic
Reading

Kao odgovor na hitnu ukrajinsku potrebu za poboljšanim sposobnostima protuzračne obrane, Ujedinjeno Kraljevstvo je s Danskom u kratkom roku razvilo i isporučilo Kijevu mobilni protuzračni sustav Gravehawk. Riječ je o kontejnerskoj raketnoj platformi koja za rušenje bespilotnih letjelica i krstarećih raketa koristi modificirane sovjetske projektile zrak-zrak R-73, kakve i danas upotrebljavaju ruski i ukrajinski borbeni avioni. Donosimo detalje sustava koji bi trebao suzbiti eskalaciju ruskih zračnih napada

Iako je London još ranije najavio da će Ukrajini donirati sustav nazvan Gravehawk, o kojem se sve donedavno nije znalo gotovo ništa, Odjel za opremu i podršku britanskog Ministarstva obrane tek je ovaj tjedan dao uvid u najnoviji proizvod za protuzračnu obranu. Rečeno je i da će Ukrajini biti donirano 15 ovakvih sustava, i to kasnije ove godine, a prema nekim izvorima, rad na njemu trajao je godinu i pol te je u njega utrošeno oko šest milijuna funti.

Gravehawk je zapravo inovativan i praktičan anglodanski sustav jer prenamjenjuje rakete zrak-zrak sovjetske proizvodnje R-73 u obrambeno rješenje koje se lansira sa zemlje, koristeći postojeće ukrajinske zalihe tih projektila. Postavljen na šasiju vojnog kamiona 8x8, pruža visoku mobilnost, brzo raspoređivanje i isplativu protuzračnu obranu od napada ruskih raketa i bespilotnih letjelica.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Ministry of Defence

Britansko-danski proizvod je kontejnerski sustav protuzračne obrane kratkog dometa (SHORAD) dizajniran za presretanje niskoletećih zračnih prijetnji poput samoubilačkih iranskih dronova Šahid, krstarećih raketa i drugih ciljeva u zraku koji prijete ukrajinskim snagama i infrastrukturi. Brojni vojni analitičari ocjenjuju da je posebno vrijedan zbog svoje sposobnosti prenamjene postojećih zaliha projektila, smanjujući troškove i logističke izazove nabave novih sustava protuzračne obrane.

Prema mišljenju stručnjaka s belgijskog obrambenog portala Army Recognition, Gravehawk je jeftina, fleksibilna i mobilna alternativa koja integrira infracrveno navođene projektile u samostalnu jedinicu. Samim time je pristupačniji i ekonomičniji od tradicionalnih raketnih sustava zemlja-zrak (SAM) jer oni zahtijevaju složene radarske mreže i namjenske platforme. Uz to, Gravehawkova sposobnost rada s minimalnim emisijama čini ga manje vidljivim, što osigurava preživljavanje na bojnom polju.

Britanci su Gravehawk predstavili ovog tjedna
  • Gravehawk koristi preciznu kameru za praćenje ciljeva
  • Izvozna varijanta rakete R-73 kakve koristi sustav Gravehawk
  • Kontrolna stanica sustava Gravehawk
  • Lansirini kontejner je standardnih ISO dimenzija
  • Sustav Gravehawk je anglodanski proizvod nastao iz hitnosti ukrajinskih ratnih potreba
    +2
Sustav Gravehawk Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva

Specijaliziran za napade na dronove, krstareće rakete i helikoptere

Protuzračni sustav Gravehawk optimiziran je za djelovanje na prijetnje na malim i srednjim visinama u sukobima kratkog dometa. Njegova primarna funkcija je osigurati lokalnu protuzračnu obranu štiteći vojne postrojbe, infrastrukturu i urbana središta od neprijateljskih projektila, bespilotnih letjelica i zrakoplova, a specijaliziran je za napade na jurišne dronove, krstareće rakete i helikoptere na udaljenostima do 30 kilometara.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Kanal13

Koristeći rakete R-73, koje mogu postići brzinu od 2,5 maha, sustav osigurava brzo presretanje prijetnji iz zraka. Vođen pasivnim infracrvenim navođenjem, Gravehawk djeluje prikriveno jer ne koristi radarske sustave koji emitiraju signale što ih neprijateljske snage mogu otkriti i ometati. Važno je reći i da je on visokomobilan sustav zahvaljujući vojnom kamionu šasije 8x8, što mu omogućuje brzo premještanje ovisno o intenzitetu prijetnji, a sposobnost daljinskog lansiranja projektila osigurava to da operativna posada ostane na sigurnoj udaljenosti od neprijateljske paljbe.

Objavljene fotografije sugeriraju da je Gravehawk smješten unutar standardnog transportnog kontejnera normirane (ISO) veličine, što ga čini lakim za prijevoz i postavljanje. Lanser sadrži dvije pohranjene rakete R-73, koje se ispaljuju iz unutrašnjosti kontejnera, s integriranim sustavima napajanja, a oni pak pružaju električnu podršku za operacije ciljanja i praćenja. Radi što veće mobilnosti kontejner je postavljen na šasiju teškog vojnog kamiona te se navodi da on bez većih problema prelazi preko neravnih terena i brzo se premješta s jedne na drugu lokaciju.

Izvor: Društvene mreže / Autor: European Defense

Dostupnost, mobilnost i sigurnost posade prije svega

Na vrhu kontejnera nalazi se elektrooptička/infracrvena (EO/IR) kamera visoke rezolucije te omogućuje praćenje nadolazećih prijetnji u stvarnom vremenu. Automatski detektira i fiksira neprijateljske dronove ili projektile, a zatim sustavu prenosi podatke za precizno ciljanje i navođenje projektila. Ova mogućnost pasivnog praćenja osigurava da Gravehawk ostane neotkriven neprijateljskim metodama detekcije radara.

Sustav prenamjenjuje projektile zrak-zrak R-73, a njih je dizajnirao Sovjetski Savez 1980-ih godina za korištenje na novijim inačicama borbenih aviona tipa MiG-21, MiG-23 te jurišnika Su-24 i Su-25, kao i na najnovijim varijantama aviona tipa MiG-29, MiG-31, Su-27/33, Su-34 i Su-35. Inače, R-73 je u sovjetskom, a potom i u ruskom zrakoplovstvu, ali i ostalim državama nastalim nakon raspada Sovjetskog Saveza zamijenio starije infracrveno navođene projektile poput R-60.

Izvor: Društvene mreže / Autor: BFBS Forces News

Projektil R-73 ima visoku agilnost i napredni infracrveni tragač, što ga čini sposobnim za ciljanje izvan vidnog polja, pri čemu može gađati mete čak i izvan izravne linije vidljivosti. Dug je 2,93 metra, ima promjer od 165 milimetara i raspon krila od 510 milimetara. Težak je 105 kilograma i nosi visokoeksplozivnu fragmentacijsku bojnu glavu od 7,4 kilograma.

Gravehawkom se upravlja na daljinu, a peteročlana posada kontrolira sustav s prijenosne jedinice udaljene do 50 metara. Ova daljinska operacija povećava sposobnost preživljavanja, dopuštajući osoblju da lansira presretače sa sigurne lokacije.

Analitičari su mišljenja da raspoređivanje Gravehawka značajno poboljšava ukrajinsku mrežu protuzračne obrane. Iako nije zamjena za vrhunske sustave poput NASAMS-a ili Patriota, služi kao učinkovit komplementarni sloj u ukrajinskoj višeslojnoj strategiji protuzračne obrane, fokusirajući se na presretanje dronova i krstarećih projektila kratkog dometa. Ono što je posebno važno njegova je sposobnost korištenja postojećih zaliha projektila, čime se smanjuju troškovi i osigurava učinkovito korištenje ukrajinskih vojnih resursa, bez potrebe za kontinuiranom opskrbom iz drugih zemalja.