MILIJUNI MRTVIH

Više od 400 milijuna slučajeva covida-19 u svijetu; WHO poziva bogate da uplate 'pošten dio' za okončanje pandemije

09.02.2022 u 13:40

Bionic
Reading

Broj slučajeva zaraze covidom-19 u svijetu narastao je na više od 400 milijuna od početka pandemije, pokazuju posljednji podaci. Sveučilište Johns Hopkins zabilježilo je u svojim podacima posljednju negativnu prekretnicu, nakon što je prije mjesec dana broj zaraženih iznosio 300 milijuna

Službeni podaci pokazuju da broj mrtvih u svijetu iznosi 5,8 milijuna. No, stručnjaci smatraju da je pravi broj slučajeva veći jer mnogi slučajevi zaraze i smrti nisu prijavljene.

Također postoje male razlike u dostupnim brojevima. Podaci sveučilišta Johns Hopkinsa neznatno su veći od službenih brojki Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koja je nedavno zabilježila oko 397 milijuna zaraza u svijetu. U međuvremenu je diljem svijeta primijenjeno oko 10 milijardi cjepiva protiv covida-19, prema podacima WHO-a i JHU-a.

U Sjedinjenim Američkim Državama zabilježen je najveći broj potvrđenih zaraza, 77 milijuna na oko 330 milijuna stanovnika. U Indiji je zabilježeno oko 42 milijuna slučajeva zaraze, u populaciji od 1,3 milijardi stanovnika, dok je u Brazilu zabilježeno gotovo 27 milijuna slučajeva na 210 milijuna stanovnika.

WHO poziva bogate zemlje da uplate još 16 milijardi USD za borbu protiv covida

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je u srijedu bogate zemlje da uplate još 16 milijarda dolara potrebnih za cjepiva, testove i lijekove siromašnim državama u borbi protiv pandemije covida-19.

"Znanost nam je osigurala sredstva potrebna" za borbu protiv pandemije te "ako se ona solidarno raspodijele u svijetu, moći ćemo ove godine okončati covid-19" kao svjetsku zdravstvenu prijetnju, rekao je generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  • +2
Talijanska policija kontrolira covid propusnice Izvor: EPA / Autor: Tino Romano

"Ako bogate zemlje uplate pošten dio u program ACT-A, on može pomoći "zemljama niskog i srednjeg dohotka da povećaju postotak cijepljenosti, da povećaju testiranje i okončaju nestašicu lijekova", navodi se u priopćenju.

Širenje vrlo zarazne varijante omikron čini potrebu za pravednom raspodjelom sredstava još hitnijom, naglasio je.

ACT-A, kratica za Pristup sredstvima protiv covida, utemeljile su velike međunarodne zdravstvene agencije, ali i druge ustanove kao što su Svjetska banka i Zaklada Bill i Melinda Gates.

Taj program treba ubrzati pristup sredstvima za borbu protiv covida-19 u siromašnim državama, a unutar njega djeluje sustav COVAX za pravednu distribuciju cjepiva koji je sredinom siječnja isporučio milijarditu dozu.

Za ACT-A potrebne su još 23,4 milijarde dolara do rujna 2022. godine, a do sada je prikupljeno samo 800 milijuna dolara.

  • +6
Cijepljenje protiv covida-19 Izvor: Pixsell / Autor: Duško Jaramaz

Zato se pozivaju bogate zemlje da prikupe još 16 milijarda dolara.

Samo 0,4 posto do 4,7 milijarda testova na covid-19 korišteno je u siromašnim zemljama i samo 10 posto stanovništva primilo je najmanje jednu dozu cjepiva.

Nejednakost u pristupu sredstvima za borbu protiv covida smo produljuje pandemiju, istaknuo je južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa, supredsjedatelj vijeća ACT-A.

"Pozivam svjetske čelnike da povećaju solidarnost i ponesu svoj dio odgovornosti te pomognu spasiti živote", apelirao je Ramaphosa.

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: HZJZ