Ministar pravosuđa Damir Habijan poručio je da će Vlada razmotriti izmjenu propisa o pravu 'šest plus šest' nakon što je tu opciju zatražio bivši ministar Vili Beroš. Istaknuo je i da je neprihvatljivo to da se paralelno uz kazneni postupak vodi 'livestream' u medijima
Bivši ministar zdravstva Vili Beroš je, nakon uhićenja zbog sumnje da je primao mito za pogodovanje tvrtki pri nabavi medicinskih mikroskopa, uputio Vladi zahtjev za ostvarivanje prava 'šest plus šest'. Riječ je o mogućnosti da nakon napuštanja dužnosti prima šest mjeseci pun iznos plaće, a još šest mjeseci pola te svote.
Ministar pravosuđa Damir Habijan poručio je da je Vlada sprema razgovarati o eventualnoj izmjeni tog propisa. 'To ovisi od osobe do osobe hoće li iskoristiti to pravo. Teško mi je govoriti u nečije ime je li to prikladno ili ne', poručio je za HRT.
Istaknuo je da je promjenom propisa članovima Vlade ukinut imunitet pri sumnji u korupciju. 'Kada govorimo o članovima Vlade, izmijenili smo zakon prema kojem su oni imali imunitet. Ako se radi o kaznenim koruptivnim djelima, taj imunitet više ne postoji. Mislim da smo pokazali da je nulta tolerancija po pitanju korupcije', rekao je ministar.
'Vlada daje podršku pravosuđu'
Komentirajući slučaj Beroš, poručio je da Vlada daje podršku pravosuđu. 'Vratio bih se na ono što sam rekao već nekoliko puta. Ovaj slučaj je samo dokaz da Vlada i resorno ministarstvo pružaju podršku svim nadležnim institucijama u borbi protiv korupcije. Nema nedodirljivih, to je osnovna i glavna poruka, neovisno o funkciji koju obnašate', istaknuo je Habijan te prokomentirao moguće posljedice na stabilnost i podršku Vladi.
'Ne vidim utjecaj na Vladu. Većina je stabilna, rejting stranke je stabilan i mislim da se treba usmjeriti na ono što Vlada radi dobro, a puno je stvari koje jesu dobre', dodao je.
Milanovićev potez 'nije pohvalan'
Dio javnosti smatra da novi propisi o curenju podataka, takozvani 'lex AP', ugrožavaju medijske djelatnike, a Habijan tvrdi da 'kroz medije oni koji su obuhvaćeni istragama saznaju podatke i mogu kompromitirati postupak'.
'Mislim, a to sam već komentirao, s obzirom da sam 13 godina bio odvjetnik i uključen u postupke, nevjerojatno mi je da istovjetno, kada imate postupak u fazi tajnih izvida, paralelno imate livestream postupka i prijenos na medijima. Mislim da to nije dobro. To je bilo već puno puta komentirano. Kada govorimo o čl. 307.a, tamo su taksativno navedene osobe koje mogu biti počinitelji kaznenog djela. To su pravosudni dužnosnici, vještaci, svjedoci, zastupnici, odvjetnici, vježbenici. To je jasno propisano. To nisu novinari. Još jednom, novinari nisu obuhvaćeni tim kaznenim djelom', istaknuo je ministar Habijan.
Dodao je da nije pohvalno to što je predsjednik Zoran Milanović najavio da će pomilovati svakog tko po zakonu bude osuđen zbog curenja podataka.