Predsjednica Savjeta za razvoj civilnoga društva Željka Leljak Gracin i nekoliko članova iz redova civilnoga društva priopćili su kako daju ostavke jer je Vlada, smatraju, obezvrijedila svoje savjetodavno tijelo kada je u petak na telefonskoj sjednici usvojila Uredbu o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu i to u vrijeme dok je Savjet na sjednici raspravljao upravo o toj temi
Uz predsjednicu, navodi se, ostavke su dali i članovi i članice iz redova civilnoga društva i to iz područja: socijalna skrb, djelovanje mladih, zaštita i promicanje ljudskih prava, kultura, zaštita okoliša i održivi razvoj, demokratizacija, vladavina prava i razvoj obrazovanja - Jany Hansal, Mirela Travar, Cvijeta Senta, Igor Roginek i Katarina Pavić, koji pozivaju i ostale članove i članice Savjeta da učine isto.
U priopćenju stoji kako je, za vrijeme trajanja sjednice Savjeta za razvoj civilnoga društva Vlade o prijedloga Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu, Vlada na izvanrednoj telefonskoj sjednici usvojila istu i uredbu. Ističe se kako je Vlada tim postupkom obezvrijedila Savjet te dokinula demokratske procedure i ustaljene prakse oblikovanja javnih politika.
Navedenom uredbom ostvarena je prijetnja o rezanju sredstava Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva, kojoj je, prema raspodjeli dijela prihoda od igara na sreću, predviđeno svega 6,88 posto sredstava. U četvrtak i petak, Zaklada je na svojim internetskim stranicama objavila da do daljnjeg obustavlja Poziv za iskaz interesa u području suradnje na razmjeni znanja - 'Znanje bez granica', kao i Poziv za uspostavu Razvojne suradnje kroz jednokratne podrške za predfinanciranje i međufinanciranje u okviru Programa Europa Plus. Kao razlog navedena je neizvjesnost oko ukupnih prihoda Zaklade u 2016. godini iz javnih izvora odnosno iz dijela prihoda od igara na sreću.
Vlada je 'dokinula osnovne postavke razvoja civilnoga društva'
Članovi Savjeta za razvoj civlnoga društva u ostavci kažu kako je dijalog između civilnoga društva i države u Hrvatskoj izgrađivan više od petnaest godina kao primjer kvalitetnoga i uključivoga društvenog razvoja, a prepoznat je kao uzoran i na međunarodnoj razini.
'Ovim činom Vlade dokinute su osnovne postavke razvoja civilnoga društva, a na simboličkoj razini njime se ukida demokracija temeljena na procedurama i dijalogu zainteresiranih strana', ističe se i dodaje kako 'nevoljni sudjelovati u ovoj farsi, predsjednica Savjeta te članovi i članice iz redova civilnog društva daju ostavke u Savjetu te pozivaju i ostale članove i članice Savjeta da učine isto'.
Savjet za razvoj civilnoga društva je savjetodavno tijelo Vlade RH, koje djeluje na razvoju suradnje Vlade i organizacija civilnoga društva u Republici Hrvatskoj na provođenju Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnoga društva, razvoju filantropije, socijalnog kapitala, partnerskih odnosa i međusektorske suradnje.