Nakon što je početkom tjedna stigla dobra vijest o rastu industrije, tjedan zaključujemo još jednim neočekivanim preokretom na bolje: promet u trgovini na malo u ožujku je porastao za 1,3 posto iako su mu vodeći analitičari predviđali daljnji pad. Sindikati tvrde da troše jedino političari, a analitičari to i potvrđuju. Prema njima, statistiku je napumpala za Vladu neugodna nabavka automobila za ministre, piše RTL.hr
U jednom tjednu - dvije dobre vijesti iz domaće ekonomije. Nakon blagog rasta i stagnacije u siječnju i veljači - potrošnja je u ožujku iznenada skočila za 1,3 posto. Još početkom tjedna pokazalo se da industrija raste već treći mjesec zaredom i prvi kvartal završila je u zelenom od 1,5 posto. Za Milanovićeve ministre - znak da je oporavak počeo, a zadovoljan je i premijer iako ne odustaje od mantre o smanjenju državne potrošnje.
'Ali, heh, nije to mantra, to nije mantra, to je naprosto za mene činjenica. Mi smo skupa država - naglašavam, država, da netko ne bi opet jako pametno rekao da su se svi drugi već prilagodili. Mi to znamo, država se nije prilagodila', kazao je premijer Zoran Milanović.
Točno - nije. Upravo potrošnja države, i to ona sporna na nabavku automobila u vrijednosti od 271 milijun kuna, mogla bi biti glavni razlog koji se krije iza neočekivanog povećanja potrošnje. Na to upozoravaju i analitičari i sindikati.
'Kada dođe detaljnija objava, tek treba vidjeti u kojoj mjeri se primjerice državna nabavka automobila utjecala na rast prometa. Na samom početku na potrošnju pozitivno djeluje pad cijena i samim time potrošači realno imaju veću kupovnu moć', izjavio je Zdeslav Šantić, glavni analitičar Splitske banke.
'Treba voditi računa da je čini mi se u to vrijeme bila nabavka u to vrijeme ona velika nabavka automobila za Vladine potrebe pa je moguće da je i to povećalo brojke', poručuje Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Iako svaki pozitivan pokazatelj veseli, ovi još ne najavljuju pravi oporavak.
'Međutim moramo biti svjesni, ako promatramo izvorne indekse, da je onda u prvom tromjesečju ipak došlo do pada, ako gledamo u realnim iznosima, a samim time uz pad javne potrošnje i pad kapitalnih investicija bit će teško očekivati pozitivne stope rasta BDP-a u prvom tromjesečju', kaže Šantić.
Jer za jači BDP trebat će pokrenuti izvoz, investicije, proizvodnju, a ne samo umjetno napumpati državnu potrošnju.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.