Tri stranke koje čine bošnjačko-građanski blok u vladajućoj koaliciji u Bosni i Hercegovini oštro su u utorak reagirale na odluku parlamenta RS da usvoji zakon kojim zabranjuje provedbu presuda državnog Ustavnog suda.
Postupak parlamenta RS, koji je iznudio predsjednik tog entiteta Milorad Dodik u nastojanju da potkopa rad Ustavnog suda BiH jer nije zadovoljan njegovim odlukama, dovelo je do prve velike krize u vladajućoj koaliciji.
Od koalicije uspostavljene nakon izbora 2022. godine očekivalo se da napokon pokrene reformske procese u zemlji.
"Ovo je službeno početak secesije entiteta RS i početak destrukcije ustavnog poretka BiH", izjavio je predsjedatelj Zastupničkog doma parlamenta BiH Denis Zvizdić.
Oglasili su se i iz američkog veleposlanstva izjavom u kojoj su ocijenili kako je zakon usvojen u RS "bezobzirni napad na Daytonski sporazum". Naveli su će SAD odlučno braniti teritorijalni integriret i suverenitet BiH a da će posljedice snositi svi oni koji koji ruše Dayton.
Odmah nakon toga u zajedničkom reagiranju SDP BiH, Naša stranka (NS) i Narod i pravda (NiP) rekli su kako usvajanje zakona o zabrani provedbe presuda Ustavnog suda predstavlja grubo kršenje ustava BiH, Daytonskog sporazuma i otvoreni udar na ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine.
Podsjećaju kako je sasvim jasno da niža administrativna jedinica ne može derogirati odluke i rad tijela na državnoj razini a kao krivca za sadašnju krizu izravno prozivaju Dodika.
"Iz postupanja prema Ustavnom sudu BiH jasno je da Milorad Dodik i vlasti u RS krše temeljne odredbe Daytonskog sporazuma. Takav pristup pokazuje da se ustvari ne poštuje nikakav princip izuzev golog pravnog i političkog nasilja", stoji u reagiranju.
Tri vladajuće stranke smatraju kako je ovime izravno ugrožen mir u BiH pa su pozvale visokog predstavnika Christiana Schmidta da djeluje i spriječi posljedice takvog ponašanja.
Isti poziv uputili su Tužiteljstvu BiH tražeći da bez odugovlačenja reagira na očevidni pokušaj rušenja ustavno-pravnog poretka države, tim prije što je i neprovođenje odluka Ustavnog suda kazneno djelo za koje se može dobiti zatvorska kazna do pet godina.
"Na pravno nasilje nije moguće odgovoriti bilo kakvim kompromisom ili popuštanjem i nesumnjivo ćemo iskoristiti sva pravna i politička sredstva da ovakve rušilačke pohode zaustavimo", stoji u priopćenju "trojke" uz poruku Dodiku da u ovim okolnostima u parlamentu BiH sigurno neće biti rasprave o novom zakonu o Ustavnom sudu kako on to ultimativno zahtijeva.