SLAVLJENJE RATNOG ZLOČINCA

Vulin diže spomenik majoru koji je dignuo u zrak vojarnu u Bjelovaru

06.10.2016 u 09:38

Bionic
Reading

Srpski ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin prošlog tjedna objavio je da će njegovo ministarstvo podići spomenik majoru JNA Milanu Tepiću, kojega u Hrvatskoj smatraju ratnim zločincem

Na početku Domovinskog rata, krajem rujna 1991. godine, major Tepić digao se u zrak sa 170 tona eksploziva u vojnom skladištu Barutana u selu Bedenik, nedaleko od Bjelovara, kako bi spriječio da ga zauzmu pripadnici Zbora narodne garde (ZNG) koji su bili okružili vojarnu. U eksploziji je sa sobom u smrt odveo i 11 pripadnika ZNG-a i neutvrđen broj ročnika JNA.

Bombaša samoubojicu Tepića u Srbiji slave kao narodnog heroja. Povodom godišnjice suludog čina, na spomen-ploču majoru Tepiću u Beogradu su vijence položili predstavnici Vojske Srbije i Ministarstva obrane te ministar za boračka prava Aleksandar Vulin te je tom prigodom poručio da je njegovo ministarstvo pokrenulo inicijativu za podizanje spomenika Tepiću, a da su s Beogradom u tijeku dogovori o lokaciji. 'Narod koji u sebi u svakom ratu iznjedri ovakve ljude, narod je koji može vjerovati da će mu budućnost uvijek biti obilježena hrabrim i čestitim ljudima', rekao je tada Vulin, a prenio B92.

Srpski ministar je naveo da Srbija nije izazivala ni tražila ratove na prostoru bivše Jugoslavije devedesetih godina, ali da su ti sukobi, koji su razbili Jugoslaviju i na kraju završili bombardiranjem, pokazali da srpski narod ima ogromnu snagu i sposobnost da se održi. U Bjelovaru pak majora Tepića žele ostaviti u prošlosti i ne osvrtati se na njega.

Predsjednika Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata (UHDDR) Bjelovarsko-bilogorske županije Stipu Šolu ne čudi to što dižu spomenik Tepiću kad su spomenici Draži Mihailoviću u Srbiji normalna stvar. 'Ne možemo utjecati na njih', poručuje. Kazao je da bi bilo dobro da se konačno definiraju odnosi i da se okrenemo budućnosti, kao što je rekao general Ante Gotovina nakon povratka u domovinu netom poslije oslobađanja od optužbi za ratne zločine pred Haškim sudom.

'Iz naše perspektive nije riječ o herojskom činu koji bi zaslužio spomenik. To je više bio čin ludila čovjeka koji je aktivirao eksploziju i sa sobom u smrt odveo ne zna se koliko života. To je herojski čin možda za neku drugu kulturu, a ne za ovu našu', poručio je Šola. Međutim, čudi izostanak reakcija hrvatskih institucija na to da će se u Srbiji graditi spomenik ratnom zločincu krivom za smrt 11 hrvatskih gardista. Iako smo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pitali kako će reagirati na Vulinovu inicijativu, do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.

S druge strane, Srbija pomno prati što se u Hrvatskoj događa te često šalje prosvjedne note ako smatra da joj neke odluke štete. Prisjetit ćemo se da su prosvjednu notu slali zbog poništenja presude iz 1946. godine blaženom kardinalu Alojziju Stepincu. Također je nota stigla zbog izgradnje spomenika Miri Barešiću u Dragama kod Pakoštana. 'To je politika, a naše institucije bi više trebale voditi brigu o zaštiti nacionalnih interesa', kazao nam je na kraju predsjednik UHDDR-a Bjelovarsko-bilogorske županije Stipe Šola.