Sabotaža

Kineski brod blizu oštećenih kablova na Baltiku: 'Europa je pod napadom'

27.11.2024 u 17:25

Bionic
Reading

Zastupnici Europskog parlamenta u srijedu su pozvali Europsku uniju da se snažno postavi protiv sabotaža na Baltičkom moru, u tjednu nakon što su na tom području oštećena dva podvodna kabla.

Tisuću kilometara dug kabel koji povezuje Finsku i Njemačku, te drugi koji povezuje Švedsku i Litvu, oštećeni su prošli tjedan pod Baltičkim morem.

Vlasti sumnjaju da je u tome sudjelovao kineski brod Yi Peng 3 koji je u vremenu oštećenja bio u blizini kablova, a ranije je bio usidren u Sankt Peterburgu. Vlasti Finske i Švedske otvorile su istragu tog incidenta, a njemački ministar obrane Boris Pistorius rekao je kako „nitko ne vjeruje da su ti kablovi presječeni slučajno”.

Yi Peng 3 trenutno je usidren u međunarodnim vodama između Švedske i Danske, a Stockholm ga poziva da uđe u švedske vode i olakša istragu.

Povjerenica Europske komisije Helena Dalli u srijedu je u Europskom parlamentu u Strasbourgu poručila da Europa mora biti oprezna te da ne može „stajati sa strane i dopuštati da se ti incidenti nastavljaju”.

Latvijski konzervativni eurozastupnik Richard Kols rekao je da jedan oštećen kabel „može biti slučajnost”, no da ignorirati podudarnost u tako kratkom razdoblju mogu samo oni „koji se prave glupi”.

Cilj tih sabotaža je „testiranje europske obrane, širenje straha i slabljenje europske odlučnosti”.

„Europa je pod napadom, vrijeme je da ju branimo. Ili će oni nastaviti dolaziti”, rekao je Latvijac, predlažući pojačavanje pomorskog nadzora, osnivanje timova za brzi odgovor i uspostavljanje ekskluzivnih pomorskih ruta.

Njegov sunarodnjak Ivars Ijabs iz redova liberala rekao je kako EU mora poslati „jasan signal da zna što se događa i tko stoji iza toga”.

EU mora iskoristiti svoju „tehnološku superiornost” nad Rusijom, jedinom zemljom izvan NATO-a koja ima pristup Baltičkom moru, te dugoročnim razvojem podvodnih dronova, senzora i drugih alata za nadzor osigurati to područje. 

„Ostavimo otvorenu i mogućnost zatvaranja Baltika. Potreban nam je koordinirani europski odgovor”, kazao je. 

Finac Mika Aaltola iz europskih pučana izrazio je zabrinutost da Kina tim navodnim sabotažama testira teren za blokadu Tajvana koja bi također započela uništenjem kablova i zaustavljanjem satelitske komunikacije. 

Nizozemski liberal Bart Groothius upozorio je da Rusija mapira opskrbu pitkom vodom u Švedskoj i Finskoj, kao i promet teretnih zrakoplova u Njemačkoj. 

„Zašto i dalje pričamo o hibridnim prijetnjama? Nije li to jasan znak sabotaže? Vrijeme je za žestok odgovor”, poručio je. 

Nizozemac tvrdi da je ruska ekonomija u velikim problemima zbog visoke inflacije i kamatnih stopa, te da će unutar godine dana ostati bez financijskih rezervi. 

„Rusija će uskoro biti zemlja s tenkovima, no bez hrane. Sankcije će uspjeti”, nastavio je Groothius, pa pozvao EU da surađuje s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u konačnom udarcu na Rusiju kroz preplavljivanje tržišta jeftinom naftom, što će oboriti režim u Kremlju, ali i u Iranu. 

Litavska pučanka Rasa Juknevičiene rekla je da je najbolji način zaustavljanja „hibridnog rata” pomoć Ukrajini da porazi Rusiju u ratu. 

„Mi to radimo, no ne dovoljno”, kazala je i istaknula da Putin „smatra da se demokracije ne mogu braniti i stoga prelazi sve crvene linije koje mu dopustimo”. 

Zastupnik zelenih iz Latvije Martins Stakis upozorio je da Putin ne želi samo uništiti Ukrajinu nego i unijeti razdor na zapadu i ugroziti njegove vrijednosti. Rusija se koristi strahom, ali i pohlepom, rekao je Latvijac, kritizirajući „istrošene političare” koji zagovaraju mir pod svaku cijenu s Rusijom kako bi „mogli nastaviti poslovati s njom”. 

„Nemojmo se zavaravati pojmom hibridne prijetnje kako ne bi trebali djelovati. Ovo je državno sponzorirani terorizam”, zaključio je.