ZASAD BEZ UHIĆENJA

Za Todorićem je raspisana plava tjeralica. Evo što to znači

23.10.2017 u 11:04

Bionic
Reading

Hrvatska zasad od drugih država ne traži uhićenje bivšeg šefa Agrokora Ivice Todorića. Pokazuje to i vrsta tjeralice koja je raspisana za njim, no to ne znači da neće doći do promjena

Za Ivicom Todorićem, prema pisanju medija, raspisana je plava Interpolova tjeralica, kojom se još uvijek ne traži njegovo uhićenje.

Plava tjeralica, odnosno plava objava putem Interpolova sustava, raspisuje se za osobe o kojima je potrebno pribaviti više informacija. Plavom objavom ne traži se njihovo uhićenje, već se traže informacije utvrđivanja njihova boravišta, odnosno adrese ili pribavljanje podataka o njihovim prethodnim kriminalnim aktivnostima.

Drugim riječima, DORH zasad samo traži informacije o tome gdje se točno Todorić nalazi. Iako se spominjalo da je u Londonu sa sinovima, posljednjih dana pojavile su se informacije da se nalazi u Švicarskoj.

DORH se za plavu tjeralicu odlučio, između ostalog, zbog toga što rješenje o određivanju istražnog zatvora za Ivicu Todorića još uvijek nije pravomoćno. Naime izvanraspravo vijeće zagrebačkog Županijskog suda odluku istražnog suca još uvijek može izmijeniti, pa i ukinuti istražni zatvor za Ivicu Todorića. Podsjetimo, DORH je već u petak podnio žalbu zbog puštanja na slobodu ostalih 14 osumnjičenika, a očekuje se još i žalba Todorićevih odvjetnika.

Ne pojavi li se Todorić u Hrvatskoj u sljedećih nekoliko dana, a DORH i MUP dobiju informacije o tome gdje se bivši šef Agrokora nalazi, pred Državnim odvjetništvom nekoliko je mogućnosti. Očekuje se da će raspisati europski uhidbeni nalog, a možda i crvenu Interpolovu tjeralicu, ovisno o tome gdje je Todorić.

Naime europski uhidbeni nalog vrijedi samo u državama članicama Europske unije, dok crvena Interpolova tjeralica vrijedi i u državama nečlanicama.

Ivica Todorić, vlasnik Agrokora
  • Ivica Todorić
  • Ivica Todorić
  • Ivica Todorić
  • Ivica Todorić
  • Ivica Todorić
    +75
Sva lica Ivice Todorića Izvor: Pixsell / Autor: Robert Anic/PIXSELL

Europski uhidbeni nalog (EUN) nalog je nadležnog pravosudnog tijela države članice EU-a za uhićenje i predaju osobe koja se zatekne u drugoj državi članici u svrhu kaznenog progona ili izvršenja zatvorske kazne ili mjere koja uključuje oduzimanje slobode. 

Crvene tjeralice raspisuju se za osobama koje se međunarodno potražuju zbog vođenja kaznenog postupka protiv njih ili zbog izdržavanja kazne zatvora. Njima se traži privremeno uhićenje tražene osobe s ciljem izručenja državi koja ih traži.  Ne radi se, objašnjavaju u policiji, o međunarodnom nalogu za uhićenje, već o obavijesti državama da se neka osoba traži, a države u kojima se ta osoba nalazi po toj tjeralici postupaju ili ne.

Švicarska odbila izručenje Polanskog, ali izručila Nasera Orića

Među poznatim 'bjeguncima' Švicarska se posljednjih godina bavila i s nekoliko poznatih slučajeva. Tako je 2010. nakon nekoliko mjeseci pritvora ta država odbila izručiti poznatog redatelja Romana Polanskog SAD-u, koji ga je tražio zbog seksualnog odnosa s djevojčicom. Švicarska je odbijanje zahtjeva obrazložila mogućim tehničkim greškama u ekstradicijskom zahtjevu SAD-a, ali i zato što je Polanski godinama dolazio u Švicarsku u dobroj vjeri. Međutim Švicarska je po pojednostavljenom postupku odlučila izručiti bivšeg ratnog zapovjednika obrane Srebrenice Nasera Orića. Za njim su tjeralice raspisale i Srbija i BiH, no Švicarska je odbila srpski zahtjev. Sam Orić pristao je na izručenje BiH te je u njoj i završio. Nedavno je u toj državi pravomoćno oslobođen optužbe za ubojstvo troje srpskih civila 1992. godine.

Crvena tjeralica mogla bi biti raspisana ukoliko se Todorić doista nalazi u Švicarskoj, koja nije članica Europske unije.  Izručivanje iz država nečlanica sporije je od europskog uhidbenog naloga, a samo izručenje može se zakomplicirati ukoliko tražena osoba ima državljanstvo zemlje u kojoj se nalazi, ali i u slučaju da osoba zatraži politički azil, o čemu se u slučaju Todorića već spekuliralo.

No i u ovakvim slučajevima, odluči li druga država ne izručiti, može preuzeti kazneni progon ili izvršenje kazne bude li pojedincu suđeno u odsutnosti u matičnoj državi.