Božićno i novogodišnje uređenje Grada Zagreba, koje kreće u petak, gradske vlasti planiraju potrošiti 5.537.099,50 kuna od čega će najveći dio kolača (4.734.724,50 kuna) pripasti tvrtki Elicom koja je zadužena prigodno ukrašavanje svih lokacija, a posao nabave božićnih drvaca, vrijedan 802.375 kuna pripao je Zrinjevcu
'Za usporedbu s prošlogodišnjim kićenjem kada je ugovoreno ukupno 5.516.013,23 kuna od kojeg iznosa je utrošeno 5.509.039,13 kuna. Ukupni ugovoreni iznos bez PDV-a ove godine je manji od prošlogodišnjeg, a s PDV-om veći.
Razlog tome je povećanje PDV-a u ožujku 2012. godine', stoji u odgovoru Davora Jelavića, pročelnika gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet.
Elicomu, vlasnika Ivana Mučnjaka, posljednjih godina dosta se pisalo u svjetlu toga da je njegov sin oženjen kćerkom poduzetnika Željka Šelendića, koji je pak dobar prijatelj s gradonačelnikom Milanom Bandićem.
Ono što je u cijeloj priči zanimljivo je da je Gradska skupština na prošlomjesečnoj sjednici prilikom rebalansa proračuna novac namijenjen Elicomu zajedno s još 36 projekata gradonačelnika Milana Bandića koji su obavljeni ili su u nekoj fazi izrade odlučila preusmjeriti na druge projekte iako su kune mahom već potrošene.
Naime, Bandić je za uređenje grada u 2012. planirano 22 milijuna kuna, ali je potrošio i preuzeo obveze za 43 milijuna kuna. Pokušao je, prema tvrdnjama SDP-ove većine u Skupštini, kroz rebalans progurati i stavke koje nisu bile planirane na početku godine i na taj način ih legalizirati.
Međutim, Skupština je razliku, od mahom potrošenih, 21 milijun kuna odlučila preusmjeriti za gradnju škole i vrtića na Kajzerici centra URIHO iako tog novca uglavnom nema.
Drugim riječima božićno uređenje Grada koje bi trebalo platiti Elicomu s kojim je potpisan ugovor zajedno s preostalih 36 projekta koji su većinom plaćeni, postalo je nelegalno, jer taj novac prema skupštinskom tumačenju nije planiran za 2012. godinu.
Premda se na terenu zapravo neće ništa dogoditi i Grad će biti prigodno uređen, ova situacija mogla bi dovesti do toga da u slučaju nadzora trošenja proračunskih sredstava inspekcija ustvrdi kako je Bandić potrošio novac koji nije planirao čime je zapravo prekršio Zakon o proračunu.
Ali to nije sve, jer oko ukrašavanja Grada za blagdane zanimljiv je još jedan detalj.
Naime, kompletna dekoracija za ukrašavanje borova, terminala, ulica i pročelja zgrada, prema ljetos objavljenom natječaju u Narodnim novinama, uskladištena je kod tvrtke Geo Ing.
Zašto je uskladištena u privatnom skladištu i je li Grad za to platio kakav najam, Jelavić nam nije odgovorio.
Za očekivati je da bi odgovor pozitivan budući da je u troškovniku uređenja za božićne i novogodišnje blagdane za 2012/2013. predviđena stavka cjelogodišnjeg skladištenja ukrasne rasvjete iako bi bilo logično da se ona sprema u nekom od praznih gradskih prostora ili paviljona Zagrebačkog velesajma
Objašnjava li cijena skladištenja i ukupnu visoku cijenu božićno-novogodišnjeg ukrašavanja Grada, pitanje je na koje za sada odgovora nema.
Za usporedbu recimo da Elicom, koji održava svu javnu rasvjetu u Zagrebu za to od Grada godišnje dobiva 18 milijuna kuna (bez PDV-a), a za posao postavljanja, skidanje, eventualnu zamjenu žarulja i skladištenje Grad će mu platiti 4,7 milijuna kuna.