SVIJET U SEDAM DANA

Zašto je Donaldu Trumpu baš sve 'beautiful'? I grad Belgija i tuđe prve dame!

01.10.2017 u 17:00

Bionic
Reading

Zbog uragana Maria, Portoriko u informacijskom mraku – od 1.600 repetitora ostalo ih je manje od 250. Kamo su otišli Kinezi za Zlatni tjedan? Donaldu Trumpu baš sve je 'beautiful', a gotovo da nema dana da ne izgovori tu riječ. Saudijkama je prošloga tjedna prvi put u povijesti dozvoljen pristup sportskim arenama. O zanimljivostima iz svijeta čitajte u tjednom pregledu Davorke Grenac

Baš lijepo. Danas, 1. rujna, u Kini počinje 68. Zlatni tjedan, sedam neradnih dana kojima građani slave svoj nacionalni praznik. To je zgodna prigoda za šest milijuna Kineza da krenu na turističko putovanje. Budući da ih je u prvih sedam mjeseci 2017. dva milijuna posjetilo Singapur, grad-država pripremio se za njihovu jesensku najezdu.

Da bi svima bilo doista lijepo, pripremila se i Kina, čije je veleposlanstvo u Lavljem gradu (kako zovu Singapur) izdalo knjižicu u kojoj na 27 stranica upućuje građane na putni bonton tipa: ne potkupljujte carinike u slučaju da vam ne dopuste ulaz u zemlju bez obzira na valjanu vizu; ako vas u zrakoplovu napastuje susjedni putnik, nemojte se s njime tući, nego u pomoć zovite službeno osoblje; iz zrakoplova ne otuđujte deke i prsluke za spašavanje; odijevajte se čedno, ne otkrivajte grudi i gole ruke; hotelskom posteljinom ne čistite cipele.

  • +9
Donald Trump i Kolinda Grabar Kitarović Izvor: Reuters / Autor: KEVIN COOMBS

Kineske se vlasti očito ne žele crvenjeti i ispričavati kao svojedobno zbog 15-godišnjeg posjetitelja Luxora koji je na 3.500 godina starom egipatskom hramu ostavio veliki grafit 'Ding Jinghao je bio ovdje'.

Nije to bilo lijepo, ali zato je Donaldu Trumpu mnogo toga lijepo, toliko lijepo da je Washington Post nedavno zabilježio kako je tijekom 30 dana 35 puta koristio omiljenu riječ 'beautiful'. Portal kuće Atlantic Media zbog toga je američkog predsjednika prošlog tjedna nazvao 'američkom ljepotom', citirajući nekoliko 'lijepih' bisera poput onoga iz predizborne kampanje da je 'Belgija lijep grad'.

Trumpu su lijepe prve dame stranih državnika i majčinski govor tijela jednog gorile, lijep je plin za uspavljivanje u borbi protiv terorista, lijepa je čokoladna torta na ručku s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom dok su diskutirali o zračnim napadima na Siriju, Amerika će imati 'lijepa vrata u zidu' za propust legalnih imigranata u budućem graničnom zidu s Meksikom...

Dok Portorikancima nije nimalo lijepo u zemlji do korijena razorenoj uraganom Maria, Trump se svađa s igračima američkog nogometa zbog protestnog klečanja na koljenima i prezentira lijepu poreznu reformu koja će ga učiniti još bogatijim, tvrdi Time, pa do sljedećeg utorka nema vremena posjetiti Portoriko, koji je ipak američki teritorij. Pritom izjavljuje da je uništena električna mreža na otoku ionako već bila 'u strašnom stanju' te da praktički bankrotirani Portoriko Wall Streetu i bankama duguje milijarde dolara 'što se, nažalost, mora rješavati'. 'Izjava je naprosto smiješna u trenucima kada se ljudi pate i umiru, naročito predsjednika koji je tijekom cijele karijere odlazio u bankrot', komentirao je Trumpa demokrat Joe Crowley.

  • +8
Reakcija NFL igrača na uvrede Donalda Trumpa Izvor: Reuters / Autor: Steven Flynn

Na otoku struje neće biti mjesecima, od 1.600 repetitora ostalo je u funkciji manje od 250 te su mobiteli mrtvi, pa do Portorikanaca ionako ne dopiru Trumpove lijepe riječi utjehe. Informacija za one koji rado slušaju 'Despacito': portorikanske lokacije na kojima je snimljen spot globalnog hita, više ne postoje.

Lijepo je čuti da je imovina u svijetu prošle godine narasla na rekordnih 169 tisuća milijardi eura, porast od 7,1 posto, što je znatno jače povećanje nego u 2015. godini (4.7 posto), pokazuju prošloga tjedna objavljeni izračuni osiguravajuće grupe Allianz. Autori Allianz Global Wealth Reporta analizirali su 53 zemlje, uzevši u obzir bruto financijsku imovinu, tj. bankovne depozite, vrijednosne papire, osiguranja i mirovinske fondove.

  • +4
Hrvatska na 33. mjestu po neto financijskoj imovini po glavi stanovnika Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

Kada se sve zbroji, najbogatije su Amerika i Švicarska, a najsiromašnija je Istočna Europa (Afrika nije uzeta u obzir). Japan je dobrih 30 posto bogatiji od prosjeka Zapadne Europe, a Istočna Europa (Rusija i većina nekadašnjih republika Sovjetskog Saveza) stoji lošije od loše Latinske Amerike i gotovo dvostruko lošije od Azije bez Japana. 

Porast svjetskog bogatstva dodatno je potaknuo bum na burzama, a među tzv. zemljama u usponu Kina je bilježila najveći rast, njoj se pripisuje 30 posto rasta kapitala. A dugovi privatnih kućanstava? Porasli su 2016. u cijelom svijetu 5,5 posto, jednako brzo kao 2007. uoči recesije, računaju stručnjaci Allianza.

Nije lijepo čuti izjavu zamjenika direktora UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu Daniela Gustafsona za Deutsche Welle, da se u zadnjih šest mjeseci broj osoba bez dovoljno hrane i na rubu gladi popeo na 110 milijuna. Bez obzira na humanitarnu pomoć, Somalia, Južni Sudan, Sirija, Jemen i sjeverni dio Nigerije na rubu su kolapsa, a humanitarna pomoć malo bogatijih ne stiže u obećanim količinama.

Samo 265 dana, 20 sati, 10 minuta i 24 sekunde: toliko je izračunala jedna Saudijka da joj preostaje vremena dok stupi na snagu dopuštenje princa Muhameda bin Salmana da sjednu za volan. Samo što je prošloga tjedna on osobno odobrio osposobljavanje 80 žena za buduće kontrolorke zračnog prometa, svijetom je obigrala vijest da Saudijska Arabija ženama ukida zabranu vožnje.

Proslavljeno je to padom još jedne zabrane. Na proslavi 87. obljetnice osnutka kraljevstva, 23. rujna, ženama je prvi put u povijesti dopušten ulaz na King Fahd stadion u Rijadu gdje su nazočile prigodnoj izvedbi jedne operete. Žene do sada nisu imale pristup sportskim arenama. Nije to zbog poštivanja ljudskih prava, nego svijesti Saudijaca da dosadašnjim odnosom prema ženama neće privući strane investitore u najavljivanoj gospodarskoj ofenzivi, kao pripremi za vremena kada presuši nafta, smatraju zapadni promatrači.

Novoj-staroj kancelarki Angeli Merkel neće biti najljepše čuti da je na popisu Allianz Global Wealth Reporta, Njemačka tek na 18. mjestu po bogatstvu. Poslije prošlotjedne pobjede na parlamentarnim izborima, sada je više muči kako će njezin CDU i sestrinski CSU sastaviti koaliciju u kojoj će naći zajednički jezik oko politike prema izbjeglicama. Hoće li to biti Slobodni Demokrati i Zeleni? FDP se zalaže za novu kategoriju humanitarne zaštite 

izbjeglica iz ratnih zona koje Njemačka treba vratiti nakon smirenja situacije. Za razliku od FDP-a, Zeleni ne vjeruju da je Afganistan dovoljno siguran za povratak, a zalažu se za spajanje obitelji, što je Merkel zaustavila. CSU, pak, s izgubljenih 10 posto glasača u Bavarskoj u korist krajnje desne Alternative za Njemačku, želi limit od 200.000 novih migranata godišnje.

  • +6
Angela Merkel Izvor: Reuters / Autor: HANNIBAL HANSCHKE

P. S. U kojoj zemlji useljenici najbolje žive? U gradu-državi Singapuru, tvrdi deseto izvješće britanske multinacionalne kompanije za financije i bankarstvo HSBC na temelju ispitivanja 28.000 osoba u 159 zemalja. Na drugom mjestu je Norveška, a slijedi je Novi Zeland, Njemačka je na četvrtom mjestu, iza nje su Nizozemska, Australija, Švedska, Austrija i Ujedinjeni Arapski Emirati. Zašto je Singapur najbolji? Čak 73 posto ispitanika izjavljuje da mogu zaraditi više nego kod kuće, 82 posto ih se osjeća sigurnije nego u domaji, a prosječno zarađuju 118.000 dolara na godinu.