opasnost za građane

Zašto se Civilna zaštita oglasila o eksploziji u Sloveniji 3,5 sata poslije?

12.05.2022 u 12:30

Bionic
Reading

Ni manje ni više nego tri i pol sata poslije eksplozije u slovenskom Kočevju trebalo je MUP-u, odnosno Civilnoj zaštiti da se oglasi o tome što se dogodilo i ima li opasnosti za građane Hrvatske

U tvornici melamina u centru Kočevja, grada u jugozapadnoj Sloveniji tek dvadesetak kilometara udaljenog od hrvatske granice, jutros se dogodila eksplozija, zbog čega su tamošnje službe odmah izdale upozorenje da građani ne izlaze iz stanova, zatvore prozore te pričekaju daljnje upute i informacije.

Eksplozija u Kočevju
  • Eksplozija u Kočevju
  • Eksplozija u Kočevju
  • Eksplozija u Kočevju
  • Eksplozija u Kočevju
  • Eksplozija u Kočevju
    +4
Eksplozija u Kočevju Izvor: Cropix / Autor: Damir Skomrlj / CROPIX

Upozorenja su izdana putem medija i društvenih mreža. Istovremeno, s druge strane granice - muk. O eksploziji u Sloveniji i mogućoj opasnosti za građane Hrvatske koji žive uz granicu, u Karlovcu ili negdje dalje Ministarstvo unutarnjih poslova, odnosno Civilna zaštita nisu napisali ni slova. Ili, da preciziramo, nisu napisali ništa do upita tportala o tome.

Eksplozija u Kočevju Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Kontaktirali smo s njima u 11.28, da bi na profilu Ravnateljstva civilne zaštite MUP-RH na Twitteru u 11.51 osvanula obavijest kako su od slovenske strane zaprimili obavijest, ne navodeći kada, o eksploziji koja se dogodila tri i pol sata ranije.

Pokušali smo u MUP-u, odnosno Civilnoj zaštiti, prije negoli su se oglasili na Twitteru, doznati postoji li opasnost za građane Hrvatske, imaju ili kakve informacije iz Slovenije i hoće li, ako nema opasnosti, navesti da je nema te što napraviti ako vjetar ipak okrene smjer i zrak bude onečišćen.

Nažalost, ni u uredu ravnatelja, ni u uredu ravnateljstva, ni u koordinaciji za poslove Civilne zaštite nitko se nije javljao na telefon.

Pokušali smo kontaktirali s Damirom Trutom, ravnateljem Civilne zaštite, ali bezuspješno. Tek je u operativnom centru podignuta slušalica, ali rečeno nam je da nisu nadležni za davanje informacija i uputili nas na gore navedene ili da im pošaljemo mail s naznakom da nam žurno odgovore.

Odgovor do zaključenja teksta nismo dobili, ali kako je navedeno tri i pol sata nakon eksplozije na Twitteru - nema opasnosti za građane Hrvatske.

Da je bilo opasnosti, postavlja se pitanje kad bismo doznali za nju jer očito u MUP-u i CZ-u nisu našli shodnim ni umiriti građane.

Od institucija su se jedino, nakon novinarskog upita, oglasili iz Državnog hidrometeorološkog zavoda i za N1 kazali da se situacija prati te da je zasad sve u redu.

Pavle Kalinić, bivši pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba, kaže da ga takva indolencija uopće ne čudi jer je sustav u rasulu.

'Državna uprava za spašavanje i sigurnost (DUZS) nikad nije zaživjela pa su taj segment onda zamaskirali i utrpali pod MUP. U ovakvoj situaciji trebalo je odmah umiriti građane ili, ako se nije imalo dovoljno informacija, izaći s priopćenjem u kojem će se navesti da se prati to i to. Ali s obzirom na to tko tamo radi, očito je i to previše', rezignirano je ustvrdio Kalinić.