Ugovor sklopljen između Hrvatske pošte (HP) i Zagrebačke banke s cijenama 40 posto nižim od tržišnih za poštanske usluge na noge je digao privatne poštanske operatere. Upozoravaju kako se radi o dampingu, ali regulator, Agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), za sad nije poduzeo nikakve mjere
Svoju ponudu HP temelji na novom cjeniku, objavljen je na njihovoj internetskoj stranici, u kojem se navodi kako su popusti za velike korisnike poštanskih usluga od dva posto do 'najmanje od sedam posto'.
Formulacija 'najmanje od sedam posto' bode oči, jer to praktički znači da HP može bankama i ostalim velikim tvrtkama raznositi poštu i sa 100-postotnim popustom. Zbog toga privatni operateri tvrde da je cjenik nelegalan i traže da se povuče.
Najglasniji u tim zahtjevima je CityEX kojeg je HP-a drastičnim spuštanjem cijene izbacio iz posla sa Zagrebačkom bankom. Dražen Breglec, član uprave CityEX-a kaže kako se radi o očitom kršenju propisa jer HP tržištu nudi rabate suprotno onima koje je prijavio regulatoru
Na upit tportala iz HAKOM-a nam je odgovoreno kako su oni upoznati s aktualnim cjenikom HP i kako on nije u suprotnosti s važećim Zakonom o poštanskim uslugama (ZPU).
Što se tiče ugovora između Zagrebačke banke i državne Pošte odgovaraju kako on nije u njihovoj nadležnosti. Međutim, napominju ako ugovor i predviđa popust od 40 posto sve je po zakonu uz uvjet da HP isti rabat primjenjuje na sve velike korisnike.
'Ako HAKOM tvrdi da je objavljeni cjenik HP-a u redu onda ih treba sve posmjenjivati. Da se radi o neovisnom i snažnom regulatoru on bi zatražio ugovor HP-a i Zabe na uvid, naredio bi izmjenu cjenika HP-a i poništio ugovor', ustvrdio je Breglec kad smo mu predočili odgovor iz HAKOM-a.
O čitavom slučaju, kaže, CityEX je izvijestio Europsku komisiju a tražit će i odgovornost i naknadu za izmaklu dobit
Privatne operatere smeta i što HP usluge koje pruža Zagrebačkoj banci prikazuje kao univerzalne. Univerzalna pošta oslobođena je plaćanja PDV-a jer se smatra javnim dobrom. Na taj način se subvencionira dostava pisama i paketa za sve građane bez obzira gdje žive.
Jedini koji može raditi s univerzalnom poštom je HP i njegova usluga je zbog toga odmah u startu jeftinija za 25 posto u odnosu na usluge privatnih tvrtki. Kako će izgleda sad na to velikim klijentima nuditi još i rabat od 40 posto jasno je zbog čega su privatnici bijesni.
Zanimljivo je da u ZPU-u piše kako cijena univerzalne pošte mora biti jednaka za sve korisnikeali i da davatelj takve usluge ima pravo odobriti popust klijentima koji šalju veći broj pošiljaka.
To znači da u ovom trenutku građani poštu plaćaju gotovo dvostruko više, 3,10 kuna, od Zagrebačke banke - samo 1,86 kuna. Gdje je tu javni interes?
Ukazuju na to i privatni operateri koji traže pozivajući se na praksu zemalja EU-a, da se samo građani oslobode plaćanja PDV-a a nikako i veliki korisnici poštanskih usluga. Time bi se tvrde u državni proračun godišnje slilo više od 100 milijuna kuna PDV-a koji se sad gube jer se komercijalna usluga prikriveno prikazuje kao univerzalna.
Međutim, ni novi ZPU (nedavno je okončana javna rasprava i sad se čeka ocjena Bruxellesa) koji bi trebao liberalizirati tržište ne radi jasnu razliku između univerzalne i komercijalne pošte
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, čiji su ljudi zajedno s HAKOM-ovcima izradili nacrt novog zakona, na naš upit o PDV-u odgovorilo su kako taj porez nije u njihovoj domeni te da on 'nije predmet uređivanja' ZPU-a.
Zbog toga će privatni poštanski operateri pokucati na vrata Ministarstva financija. Nadaju se kako će mogućih 100 milijuna kuna novih prihoda u proračun toliko zainteresirati ministra Slavka Linića da će se i on uključi u izradu novog Zakona o poštanskim uslugama.