koordinirani napad

Željezni zid izbušen na 29 mjesta: Kako je Hamas provalio u Izrael kroz nabrijanu pametnu ogradu

11.10.2023 u 12:44

Bionic
Reading

Izrael ima jedan od najnaprednijih sigurnosnih sustava na svijetu, a granicu s Gazom osigurava visokotehnološka pametna ograda pa je to koliko su se lako militanti Hamasa probili u zemlju iznenadilo i šokiralo sve

Najmanje 1200 ljudi ubijeno je u Izraelu nakon upada militanata Hamasa u subotu, tisuće su ranjene dok je više od 100 njih oteto i odvedeno u zatočeništvo u Gazu. U znak odmazde Izrael je pokrenuo zračne napade, u kojima je ubijeno više od 1000 ljudi, a raseljeno ih je četvrt milijuna, prema podacima palestinskih vlasti.

Pet dana od proboja hamasovaca mnogi se pitaju kako je uopće izvedena ta operacija ako se zna koliko pažnje Izrael polaže na sigurnost.

Ograda koja odvaja Izrael od Gaze opremljena je najvišom tehnologijom i reagira na najmanji znak kršenja perimetra. No militanti su ipak uspjeli ući zahvaljujući opsežnoj operaciji koju su uspjeli održati u tajnosti, tako da za nju ne doznaju izraelske tajne službe.

Gaza je područje veličine 365 kilometara kvadratnih, duljine 40 i širine od šest do 12 kilometara. Površinom je nešto manja od Brača i na tom području živi oko 2,5 milijuna ljudi. Izrael ju je ogradio takozvanom pametnom ogradom, dovršenom 2021. godine.

S projektom se krenulo 2016. godine, nakon što je Hamas koristio podzemne tunele za napad na izraelske snage u ratu 2014. godine. Ograda je opremljena stotinama kamera, radara i drugih senzora. U konstrukciju je ugrađeno 140.000 tona željeza i čelika, a uključuje i podzemnu betonsku barijeru, pisao je Reuters nakon što je dovršena gradnja.

  • +14
Palestinci probijaju izraelsku zaštitnu ogradu Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

'Pametna ograda' visoka je više od šest metara, a barijera s morske strane uključuje sredstva za otkrivanje infiltracije s mora i sustav oružja na daljinsko upravljanje. Službeno nije objavljeno kolika je dubina zida ispod ograde.

Gaza ima i 14 kilometara dugu granicu s Egiptom, također zatvorenu zbog sigurnosnih razloga. Od 2013. egipatske snage uništile su podzemne tunele za krijumčarenje, a Hamas je pojačao svoje patrole.

Pristup ogradi na strani Gaze ograničen je i u blizinu smiju doći samo poljoprivrednici, i to pješice. Na izraelskoj strani postavljeni su osmatrački tornjevi i pješčane dine za praćenje prijetnji i usporavanje uljeza.

Godine 2021. tadašnji ministar obrane Benny Gantz rekao je da je postavljen 'željezni zid' između Hamasa i južnog Izraela.

No u subotu je ograda probijena na 29 mjesta. Iako su izraelski stražarski tornjevi postavljeni svakih 150 metara duž perimetra zida na nekim točkama, činilo se da borci nailaze na slab otpor.

Na granici je bio minimalan broj osoblja jer je veći dio izraelske vojske preusmjeren na Zapadnu obalu, na kojoj je u proteklom vremenu bilo više problema nego u Gazi, piše Washington Post.

Najvažniji dio sustava je mogućnost slanja upozorenja da se netko okupio kod ograde. Kada se ta opcija onemogući, ona postaje tek obična velika ograda.

Hamasovci su stoga prvo, koristeći komercijalne dronove, bombardirali izraelske promatračnice, komunikacijsku infrastrukturu i sustave naoružanja. Riječ je o taktici koju naširoko koriste obje zaraćene strane u Ukrajini.

Istovremeno je Hamas započeo s raketnim napadom na Izrael. Ispaljeno je više od 3000 raketa, a militanti su koristeći paraglajdere preletjeli granicu.

Nakon što je odrađena prva faza onesposobljavanja komunikacija i naoružanja, koristeći eksploziv probili su prolaze u ogradi, a potom su muškarci na motorima ušli na izraelski teritorij. Buldožeri su odradili ostatak posla, otvarajući dovoljno prostora za prolazak većih vozila kroz barijeru.

  • +7
Željezna kupola (Iron Dome) Izvor: Profimedia / Autor: Yi Lan¡¤asayage / Xinhua News / Profimedia

Internetom je kružilo mnogo videomaterijala koji sugerira opsežnu upotrebu dronova. Iako je velik dio neprovjeren, analiza privatne obavještajne jedinice za bespilotne letjelice DroneSec sugerira da su dvije glavne vrste bespilotnih letjelica bile u uporabi — jeftine FPV bespilotne letjelice, opremljene eksplozivom, i nova bespilotna letjelica s fiksnim krilima, za koju se čini da je korištena kao lebdeće streljivo, analizira Insider.

DroneSecova analiza snimke zaključila je da su naoružani FPV dronovi vjerojatno korišteni u uništavanju komunikacijskih tornjeva i graničnih prijelaza, a jedan video čak prikazuje precizno bacanje eksploziva izravno na kupolu mitraljeza.

Stručnjak za dronove sa Sveučilišta Cornell Patton Rogers rekao je za Insider da 'Hamas izgleda kao da je vrlo pažljivo odredio točke na kojima se nalaze stražarski tornjevi, sigurnosni tornjevi, granični stupovi, komunikacijski tornjevi, CCTV kamere - koje imaju prepoznavanje lica'.

'A bespilotne letjelice su ranije poslane da unište ovih nekoliko ključnih meta', rekao je Rogers, dodavši da je to posijalo paniku i pomoglo naoružanim snagama da uđu u Izrael, a da ta država nije upozorena na pun razmjer upada.

Izrael ima napredan protuzračni obrambeni sustav u obliku svoje Željezne kupole, ali on je bio zauzet tisućama raketa ispaljenih na početku napada, čime je stvorena 'dimna zavjesa' za bespilotne letjelice i napad na strateške ciljeve. Njihova puno niža putanja također predstavlja izazov za Željeznu kupolu.