Sudac krčkog suda Anton Hlača, koji je nezadovoljan sudačkom plaćom odgodio sudska ročišta, ispričao se predsjednici Općinskog suda u Crikvenici i strankama zbog neprimjerenog teksta obrazloženja svojih rješenja, izvijestio je u petak Vrhovni sud
Vrhovni sud dodaje kako je sudac Hlača odgođena ročišta za 22. studeni 2023. zakazao za mjesec svibanj ove godine te da je na taj način otklonjena šteta za stranke.
Najviši sud je priopćio da su predsjednik Županijskog suda u Rijeci Vlado Skorup i predsjednica Općinskog suda u Crikvenici Ines Smokrović Kurilić u petak poslijepodne izvijestili predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića o okolnostima postupanja suca suca na stalnoj službi u Krku Antona Hlače.
''Bez obzira na ispriku suca predsjednik Vrhovnog suda očekuje od predsjednice suda u Crikvenici odnosno predsjednika Županijskog suda u Rijeci kao neposredno nadređenog tijela sudske uprave pokretanje postupka sukladno odredbama Zakona o Državnom sudbenom vijeću'', zaključuje najviši sud.
Ministarstvo pravosuđa i uprave izvijestilo u petak da je ministar Ivan Malenica zatražio od predsjednika Županijskog suda u Rijeci očitovanje o slučajevima odgode ročišta.
Ministar Malenica po primanju očitovanja poduzet će mjere sukladno ovlastima ministra temeljem Zakona o sudovima ako izostane reakcija nadležnih sudova.
Krčki sudac Anton Hlača trebao je 19. travnja održati ročište u slučaju dvije stranke koje se već više od godine dana spore oko zemljišta, ali ga je odgodio za studeni s obrazloženjem da ga je ''zlovolja spopala nakon što je dobio platnu listu''.
Hlača je dodao da je zbog stanja zlovolje raspravno nesposoban, ali se nada da će Ministarstvo pravosuđa i uprave u nadolazećem razdoblju postupiti u skladu sa zahtjevima sudaca donesenim na zboru Udruge hrvatskih sudaca održanom u Dubrovniku krajem ožujka.
''Time će se otkloniti raspravna nesposobnost uredujućeg suca'', dodao je.
Zbor Udruge sudaca zatražio je u Dubrovniku da osnovna plaća suca prvostupanjskog suda ne smije biti manja od plaće bilo kojeg sudskog savjetnika na Vrhovnom sudu, što iznosi oko 3000 eura neto.