izvješće eurostata

Blago padaju cijene poljoprivrednih proizvoda; Hrvatska prednjači u jednoj stvari

20.12.2024 u 09:22

Bionic
Reading

Cijene u poljoprivredi EU-a blago su smanjene u 2024. godini i kod proizvoda i kod inputa, a u Hrvatskoj su ulazni troškovi pali najviše, gotovo dvostruko snažniji od europskog prosjeka, pokazale su prve procjene Eurostata

Pad cijene poljoprivrednih proizvoda uslijedio je nakon njihova oštrog rasta u 2021. i 2022. godini, te skromnog rasta u 2023. godini, navode u statističkom uredu EU-a.

Prve procjene pokazuju da je u u 2024. godini košarica poljoprivrednih proizvoda u 27 članica EU-a bila u prosjeku dva posto jeftinija nego u prošloj godini. U 2023. je blago poskupjela, za 0,4 posto, pokazuju tablice statističkog ureda.

Cijene dobara i usluga koji se koriste u poljoprivredi bile su prema prvim procjenama u prosjeku šest posto niže nego 2023. godine. Tijekom 2023. smanjene su za 4,7 posto u odnosu na godinu ranije.

Proizvodi najviše pojeftinili u Poljskoj, a inputi u Hrvatskoj

Najveći je pad prosječne cijene poljoprivrednih proizvoda u 2024. ostvaren u Poljskoj, od gotovo sedam posto. U stopu ju slijede Češka i Danska, s padom od gotovo 6,5 posto.

U Hrvatskoj su cijene poljoprivrednih proizvoda u 2024. u prosjeku bile više za 1,3 posto u odnosu na prošlu godinu. U 2023. godini bile su niže za sedam posto, pokazuju tablice statističkog ureda.

Što se tiče cijena dobara i usluga koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji, Hrvatska je u vrhu EU-a, s padom cijena od gotovo 12 posto u 2024. u odnosu na godinu ranije. U 2023. cijena im je bila niža za 16 posto.

Slijede Cipar i Irska, s padom u visini nešto iznad 10 posto.

Najviše poskupjelo maslinovo ulje i krumpir, žitarice jeftinije

U Eurostatu napominju da postoje značajne razlike u kretanju cijena među pojedinim kategorijama proizvodima.

Daleko je najviše u ovoj godini tako poskupjelo maslinovo ulje, za 30 posto u odnosu na godinu ranije.

Slijede krumpir, uključujući sjemenski, čija je cijena porasla za 12 posto, te voće koje je skuplje za sedam posto nego lani.

S druge strane, najviše su pojeftinile žitarice, za 15 posto, a slijede jaja, svinje i perad, s nižim cijenama za oko sedam posto.

Među dobrima i uslugama koje koriste poljoprivredni proizvođači najviše su pojeftinila gnojiva i poboljšivači tla, za 18 posto. Slijedi stočna hrana, koja je pojeftinila za 11 posto, te energenti i maziva, koji su jeftiniji za osam posto. Cijene sjemenja porasle su pak tri posto.

Mlijeko jeftinije u 16 zemalja

Među proizvodima obuhvaćenih izvješćem Eurostat je posebno izdvojio mlijeko, kojem je cijena smanjena u 16 zemalja EU u odnosu na 2023. godinu , uključujući Hrvatsku, pokazuju prve procjene.

Daleko najviše je pojeftinilo mlijeko u Finskoj, za 12 posto, a slijedi Portugal, gdje je pojeftinilo za 10 posto. Blizu je i Španjolska, s jeftinijim mlijekom za osam posto.

U Hrvatskoj je mlijeko u odnosu na 2023. pojeftinilo za gotovo četiri posto, pokazuju tablice Eurostata.

S druge strane, mlijeko je najviše poskupjelo u Irskoj, za 15 posto. Slijede Litva i Latvija, s višim cijenama za 11 odnosno 10 posto, navodi se u izvješću.

Na razini 27-članog EU-a mlijeko je u prosjeku poskupjelo za jedan posto, pokazuju prve procjene.