Cijene stambenih nekretnina u Hrvatskoj u zadnja tri mjeseca 2024. godine rasle su za 10,1 posto. Dok Branko Bačić tek najavljuje mjere koje bi trebale dovesti do veće priuštivosti stanovanja, mnogi se pitaju kad će kuće i stanovi konačno pojeftiniti, kao što je to slučaj u Francuskoj i Finskoj
'Rast cijena nekretnina nije problem samo Hrvatske, već cijele Europske unije', ponovno je naglasio ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, predstavljajući u Hrvatskom saboru prošlog utorka mjere predviđene Nacionalnim planom stambene politike, a koje bi, nadaju se u Vladi, trebale regulirati cijene nekretnina.
Znakovito, u trenutku u kojem je on vodio raspravu sa saborskim zastupnicima Eurostat je objavio podatke o kretanju cijena nekretnina u cijeloj Europskoj uniji u posljednja tri mjeseca prošle godine. Podaci praktički potvrđuju Bačićeve riječi.
Naime nekretnine su poskupjele u gotovo svim europskim zemljama. Pritom prednjači Bugarska s rastom cijena od 18,3 posto u odnosu na zadnji kvartal 2023. godine. Slijede Mađarska (rast od 13 posto), Portugal (11,6 posto) i Španjolska (11,4 posto). Riječ je o zemljama u kojima su cijene nekretnina ionako ispod europskog prosjeka.
Usporavanje poskupljenja
U Hrvatskoj je u zadnjem kvartalu prošle godine zabilježen rast cijena nekretnina od 10,1 posto u odnosu na isto razdoblje pretprošle godine. To je čak i blaži rast s obzirom na to da su u trećem kvartalu 2024. na godišnjoj razini poskupjele 12,3 posto.
Gledajući od kvartala do kvartala, prošle godine nekretnine su poskupljivale u rasponu od 1,4 do čak 4,3 posto. Treba reći da se stoga Hrvatska nalazi u vrhu EU-a prema tome. Osim već navedenih država, ispred nas još su samo Nizozemska i Poljska.
S druge strane, najblaža su poskupljenja potkraj prošle godine zabilježena u Luksemburgu (1,4 posto), Austriji (1,7 posto) i Njemačkoj (1,9 posto).
Nema 'osigurača' cijena
Zanimljivo, nekretnine su u pojedinim zemljama čak i pojeftinile. U Finskoj i Francuskoj u posljednja tri mjeseca 2024. tako su bile 1,9 posto jeftinije nego u istom razdoblju godine prije. No ovo je naznaka usporavanja pojeftinjenja nekretnina, a ono je za ove zemlje bilo svojstveno cijele prošle godine.
Bačić je tijekom saborske rasprave poručio da će Europska komisija 2026. godine donijeti dokument o priuštivom stanovanju, uz financijski instrument koji će omogućiti državama članicama ulaganje u priuštivo stanovanje.
Na pitanje saborske zastupnice SDP-a Marije Lugarić o tome hoće li biti predviđeni i 'osigurači' protiv rasta cijena, potaknutih novim mjerama u Hrvatskoj, ministar je poručio da bi vjerovao u njihovo povećanje zbog mjera da se ono dogodilo i u drugim europskim zemljama.
No zato je do kraja godine najavio donošenje novog Zakona o najmu, kojim će regulirati tržište najma te doprinijeti sigurnosti najmodavaca i najmoprimaca, kao i novog Zakona o gradnji, kojim će se pojednostaviti procedura ishođenja građevinske dozvole i smanjiti dokumentacija za izgradnju kuća i stambenih zgrada.