Nakon svojevrsnih pritisaka, vlasti su odlučile omogućiti mirovinskih osiguravajućim društvima isplatu neusklađenih mirovina koje bi, ako ih članovi obveznih mirovinskih fondova odaberu, trebale biti trajno isplaćene u istom iznosu. No, još nije poznato hoće li one biti veće od mirovina koje se usklađuju dvaput godišnje
Mirovinska osiguravajuća društva još od početka ove godine imaju mogućnost ponuditi članovima obveznih mirovinskih fondova mirovine iz drugog stupa koje nisu usklađene. To bi značilo da će budući umirovljenici koji se odluče za njih trajno dobivati isti mjesečni iznos na svoje račune.
Fiksne mirovine iz drugog stupa još nisu ponuđene članovima obveznih mirovinskih fondova koji odlaze u mirovinu, iako su pripremljeni pravilnici koji reguliraju ovu vrstu mirovina. Nagađa se da bi te mirovine trebale biti veće od onih koje se usklađuju, ali izračuni još nisu poznati, piše Večernji list.
Inače, mirovine iz drugog stupa se usklađuju dvaput godišnje po kretanju indeksa inflacije za razliku od mirovina iz prvog stupa, koje se usklađuju po 'švicarskoj' formuli, odnosno omjeru 70:30 u korist većeg faktora rasta plaća, odnosno inflacije.
Drugi stup zaostaje
Od 2021. godine su, zahvaljujući usklađivanju, mirovine iz prvog stupa, kojim upravlja Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), porasle za 36,88 posto, dok su mirovine iz drugog stupa rasle svega 23 posto. Razlog tomu je rast plaća koji je u posljednje vrijeme znatno veći od rasta cijena, što je dovelo do rekordnih iznosa usklađivanja u prvom stupu.
Ove su godine, primjerice, mirovine iz prvog stupa usklađene najprije za 4,19 posto, a potom i za 7,46 posto. U drugom stupu je, pak, prvo usklađivanje iznosilo 0,6 posto, a drugo, prema procjenama, neće doseći ni dva posto.
Iz Raiffeisen mirovinskog osiguravajućeg društva (RMOD) su poručili da razmatraju uvođenje fiksnih mirovina, dok se državni HRMOD nije izjasnio o tome, ali je objasnio razliku između usklađenih i neusklađenih mirovina.
'Osnovna razlika između indeksirane i neindeksirane mirovine je u tome što se indeksirana mirovina iz II. stupa mirovinskog osiguranja usklađuje prema stopi promjene indeksa potrošačkih cijena najmanje dva puta godišnje za prethodno polugodište, dok se neindeksirana mirovina ne usklađuje s inflacijom i sve je vrijeme iznos mirovine fiksan', glasi definicija.
Još jedna dvojba
O tome kakvu će mirovinu dobivati odlučuje svaki osiguranik u drugom stupu, odnosno član obveznog mirovinskog fonda. Nakon što preda zahtjev za mirovinu, od Registra osiguranika (REGOS) dobiva informativni izračun u kojemu stoje iznosi koje će dobiti ako cjelokupnu mirovinu prima iz prvog stupa ili ako uzme osnovnu mirovinu od države i svotu određenu temeljem salda na računu u drugom stupu, o čemu REGOS također šalje obavijest.
Uz to, REGOS ostavlja i napomenu o tome je li korisnik ostvario pravo na jednokratnu isplatu, koja je od ove godine povećana s 15 na 20 posto ukupno salda te o maksimalnom iznosu te isplate. Uvođenje Pravilnika o minimalnom sadržaju obavijesti o informativnom izračunu mirovine, koji je trenutno u javnom savjetovanju, trebalo bi rezultirati i objašnjenjem o neusklađenim, odnosno fiksnim mirovinama, kad ih mirovinska osiguravajuća društva uvedu.
To bi moglo potaknuti još jednu dvojbu među budućim umirovljenicima. Naime, dosadašnja je praksa pokazala da se većina njih, oko 90 posto, vraća u prvi stup. No, u prvih devet mjeseci ove godine, mirovinu iz dva stupa je odabrala čak trećina onih koji su mogli birati. Sad će moći birati između usklađene mirovine, koja će konstantno rasti ili stagnirati ovisno o kretanju potrošačkih cijena ili neusklađenih mirovina koje će konstantno biti - iste.