Uz nastavak umjerenih stopa rasta ukupnih bankovnih kredita privatnom sektoru, posljednji objavljeni podaci, za svibanj, potvrdili su postupan oporavak potražnje kućanstava za gotovinskim kreditima i blago usporavanje razmjerno visokih stopa rasta stambenih kredita
No to znači da se kod ‘gotovinaca’, koji su do izbijanja pandemije Covida bili glavni motor rasta volumena kredita građanima, godišnji pad nastavio smanjivati dok je prema stanju stambenih kredita stopa rasta u svibnju usporila na i dalje visokih 8,7 posto, što se dijelom pripisuje prvom ovogodišnjem programu subvencija, javlja Poslovni dnevnik.
Dinamika kreditnog rasta u sektoru stanovništva, mjereno transakcijama raznih kredita, u svibnju je ubrzala na 3,5 posto na godišnjoj razini, s travanjskih 3,1 posto, primjećuju analitičari domaćih banaka.
Mimo tih pokazatelja koji iz mjeseca u mjesec pružaju sliku tekućih kretanja i trendova, Hrvatska narodna banka je u godišnjem izvješću za 2020. dala i nešto širu sliku financija i potrošnje kućanstava. Ona kaže da gotovo 60 posto hrvatskih kućanstava ne posjeduje nikakav dug. Sve u svemu, razina njihove zaduženosti relativno je niska i nalazi se ispod prosjeka za europodručje.
Pritom je zastupljenost hipotekarnog duga, čiji je kolateral glavna stambena jedinica kućanstva i/ili ostale nekretnine, četiri puta manja od zastupljenosti nehipotekarnog duga po kreditnim linijama, prekoračenjima, kreditnim karticama i sl. Istodobno, vrijednost preostalog iznosa hipotekarnog duga pokriva dvije trećine vrijednosti ukupnog duga, ističe se u HNB-ovu pregledu.
I bruto dohodak hrvatskih kućanstava, čiji se medijan procjenjuje na 8400 eura, osjetno je ispod prosjeka europodručja, otprilike na trećini. S obzirom na izvore koji generiraju dohodak, u Hrvatskoj je najzastupljeniji dohodak od zaposlenja.
Dok njega prema HNB-ovim podacima, temeljenim na anketama, ostvaruje 53 posto kućanstava, dohodak od financijskih ulaganja ima približno svako osmo kućanstvo (12,7 posto), a najmanje je zastupljen dohodak od iznajmljivanja nekretnina. Anketni nalazi kažu da tu vrstu dohodaka ima samo 6,2 posto naših kućanstava.