srezana marža

Struka zadovoljna Vladinom uredbom, ali mali trgovci ogorčeni: 'Ovo nema smisla, ugasit ću benzinsku i pretvoriti je u kiosk!

Bionic
Reading

Odluka Vlade da snažnom intervencijom - smanjenjem trošarina, ali i trgovačkih marži - ograniči rast cijena goriva ogorčeno je dočekana među malim distributerima, a energetska je struka pozdravlja

Vlada je odlučila smanjiti trošarine za 40 lipa kad je riječ o benzinu te 20 lipa za dizel. Uz to je srezala trgovačke marže za benzin i dizel s 75 lipa na 65 lipa, a za plavi dizel s 50 na 40 lipa.

Mali trgovac gorivom koji je pristao na razgovor s tportalom pod uvjetom anonimnosti kaže da je razočaran Vladinim mjerama te da već razmišlja o tome da ugasi benzinsku crpku i pretvori je u kiosk.

'Marža od 65 lipa dijeli se na tri dijela, na proizvođača, logističara i maloprodaju, i zbog toga razmišljam o zatvaranju. Vlada je trebala pustiti tržište da odradi svoje, kao što kažu i mnogi kolege iz naftnog biznisa, jer ovo je direktno uplitanje u tržišno natjecanje. Zašto onda ne ograničimo marže za sve što se prodaje na tržištu pa da vidimo tko će sa 65 lipa marže platiti radnike, tekuće troškove, održavanje i hladni pogon, a o investicijama se više ne misli', kaže nam sugovornik te zaključuje:

'Od toliko ekonomskih savjetnika i stručnjaka mi odlučimo intervenirati u tržište, a znamo da su poduzećima troškovi u startu daleko veći nego građanima - koliko su samo poskupili plin i struja… Zapošljavamo ljude i opet nam se ne ide u susret da plaćamo barem iste troškove kao i građani. Neće samo mali trgovci imati problema zbog ograničavanja marži, to će ostaviti katastrofalne posljedice po velike sustave.'

nafta
  • nafta, tanker
  • ina bušotina nafta
  • nafta
  • Gorivo nafta
  • Nafta u Jadranu
    +25
Nafta Izvor: Guliver/Getty Images / Autor: -

S duge strane energetski stručnjak Davor Štern pozdravlja odluku Vlade. On nema previše sluha za 'žalopojke' distributera.

'Vladina je odluka dobra. To će smiriti situaciju na tržištu i inflaciju. Distributeri će se uvijek žaliti, ali mislim da će izdržati', rekao je Štern.

Cijena nafte na svjetskim tržištima i dalje raste te se kreće oko 120 dolara po barelu. 'Dosegnula je i 121 dolar, ali to je još sve u okviru očekivanog. Ono što bi moglo okrenuti situaciju na bolje najava je SAD-a da će olabaviti embargo Iranu, što bi dovelo više iranske nafte na tržište. Vidjet ćemo kako će se to odvijati', rekao je Štern.