Trump želi resetirati gospodarstvo SAD-a, koje ima golem industrijski potencijal, a nešto slično treba i Europa. Gubitaka će biti, ali za one koji su se izlagali ludom tržištu, na kojem cijene dionica nisu odgovarale realnoj vrijednosti, rekao je bivši ministar gospodarstva Davor Štern govoreći o svjetskom trgovinskom ratu
Bivši ministar gospodarstva Davor Štern osvrnuo se na izjavu Donalda Trumpa o tome da ponekad 'morate uzeti lijek'.
'Carine su uvijek bile lijek. One su instrument ekonomske politike svake zemlje. Koristile su se i u Hrvatskoj, a svugdje u svijetu su mehanizam za domaću proizvodnju. Međutim njihovo uvođenje izazove kontraefekt, cijeli svijet je u turbulenciji. To je oblik ekonomskog rata, ali sa stajališta SAD-a, mislim da je Trump napravio to na vrijeme, no možda se može govoriti o prekomjernom granatiranju', rekao je Štern za HRT.
Ipak, naglasio je, 'da bi se resetirala Amerika, tako velika zemlja s tako velikom industrijom, pogotovo bivšom industrijom, on je morao posegnuti duboko u arsenal oružja ekonomske prirode'.
'Svi govorimo 'Trump je napravio', nije on napravio, on je glasnogovornik SAD-a. Iza njega stoje učeni ljudi i dobri ekonomisti koji su dobro promislili. Nije to rezultat jednog hira - 'ja ću se probuditi i uvesti carine Kini'. On to možda tako govori, ali to je njegov način izražavanja', istaknuo je.
Kako je pojasnio, SAD je trebao promjenu jer se kao zemlja nalazi u lošoj situaciji.
'On resetira SAD, ali kako je SAD velik - to je resetiranje cijelog svijeta'
'SAD nije u dobroj situaciji, podijeljen je između republikanaca i demokrata, između rasa, istoka i zapada, interesnih skupina te progresivaca i konzervativaca. Istovremeno, ekonomska moć je padala. Ulazili su u sve veći deficit. Jasno je da su imali mogućnost tiskanja novca, ali to nije beskonačno', ustvrdio je.
Naglasio je da 'Trump vodi računa o tome da se konsolidira'.
'On resetira SAD, ali kako je SAD velik - to je resetiranje cijelog svijeta. Do gubitaka mora doći. Iz nekih pozicija se vraćate na početne. Sigurno se tada stvaraju gubici, ali kao u svakom ratu - imate napredovanje pa povlačenje. Sada je u fazi napada', dodao je.
Kasnije će, naglašava Štern, doći do pregovora.
'Mislim da će sve na kraju voditi pravednijoj i logičnijoj ekonomiji'
Komentirajući gubitke koje trpe tržišta i milijarderi, ustvrdio je da su jednim dijelom sami za to krivi jer su se 'izlagali ludom tržištu'.
'Gubit će oni koji su se izlagali jednom ludom tržištu, a koje nije imalo nikakvog smisla. Tržištu na kojem cijene dionica nisu odgovarale realnom stanju. Rasle su cijene dionica na temelju glasina i najava. Oni koji su tako stvarali milijarde dobitaka sada će nešto od tih milijardi izgubiti', rekao je.
'Ali mislim da će sve skupa na kraju voditi pravednijoj i logičnijoj ekonomiji', dodao je.
Osvrnuo se i na situaciju u kojoj se našla Europska unija.
'Europska unija trebala bi nastupiti kao Unija, a ne da se kroz nju brane interesi pojedinih zemalja. Mislim da je tu vrlo važna poanta da razmislimo gdje smo. To me podsjeća na vrijeme covida. Kada je buknuo covid, svaka zemlja se brinula za sebe. U čemu se vidi to zajedništvo, ta Unija', zapitao se.
Moglo bi doći do resetiranja Europske unije
Govoreći o ponudi ukidanja obostranih carinskih stopa za industrijske proizvode, a koje je predložila predsjednica EK-a Ursula Von der Leyen, kazao je da se radi o prvom pravom koraku.
'To je možda na liniji toga da se ponašamo kao unija, ali unutar toga će sigurno biti zemalja koje za to neće biti zainteresirane. To su zemlje koje puno uvoze iz SAD-a. One koje izvoze u SAD, jasno je, bit će za to', kazao je.
Nada se, kako je naglasio, 'da će odgovor SAD-u biti protumjere jer smo ipak veliko tržište'.
'Na takvim stvarima trebale bi se vježbati jednakost i kohezija EU-a. Moramo shvatiti da, ako smo ušli u zajednicu naroda, moramo se tako ponašati. Unifikacija odnosa prema SAD-u mogla bi dovesti i do resetiranja Europske unije. To je ono što treba i nama i njima', zaključio je Štern.