Cijena barela sirove nafte kliznula je u srijedu na međunarodnim tržištima prema 61 dolaru, izbrisavši dio dobitaka iz prethodnog dana, dok se američki dolar drži u blizini najviše razine u gotovo devet godina temeljem solidnih američkih gospodarskih pokazatelja
U mirnom trgovanju cijena barela sirove nafte pala je jutros na londonskom tržištu za 36 centi, na 61,33 dolara, nakon što je u utorak porasla 1,58 dolara.
Na američkom se tržištu barelom u srijedu trgovalo po 34 centa nižoj cijeni, od 56,78 dolara, nakon jučerašnjeg dobitka od 1,86 dolara.
Dolarov indeks ostao je u blizini najviše razine od travnja 2006. godine, nakon što su naviše revidirani podaci o rastu američkog BDP-a u trećem tromjesečju. Prema najnovijim podacima, američki BDP porastao je za 5 posto, što je najveća stopi rasta američkog gospodarstva u posljednjih 11 godina. Inače, snažan dolar čini robu nominiranu u toj novčanici skupljom za vlasnike drugih valuta.
'To je ironično. Američko gospodarstvo počinje rasti a cijene sirove nafte padaju', ističe Ben Le Brun iz sydneyskog OptionsXpressa.
Cijene nafte potonule su gotovo 50 posto od mjeseca lipnja.
'Vrlo oštar pad cijena sirove nafte koje trenutno vidimo nije održiv', ustvrdili su analitičari iz američkog Pira Energy. 'Vjerujemo da će naftna industrija pronaći načina kako da održi profitabilnost tijekom sljedećih nekoliko godina uz niske cijene putem poboljšanja učinkovitosti, produktivnosti i pritiskom na dobavljače nafte proizvedene iz škriljca te smanjenjenjem drugih visokih troškova', naveli su u svom istraživanju.
Ulagači za nove smjernice čekaju službene podatke američke vlade o zalihama koji će biti objavljeni tijekom dana.
Podaci Američkog Instituta za naftu, pak, pokazali su da su američke zalihe sirove nafte porasle za 5,4 milijuna barela u tjednu zaključno s 19. prosincem, dok su analitičari očekivali pad od 2,3 milijuna barela.
'Vrlo je vjerojatno da će se cijena na londonskom i američkom tržištu stabilizirati oko sadašnjih razina, jer zasad nema smanjenja proizvodnje niti geopolitičkih rizika', rekao je Yusuke Seta iz tokijskog Newedge Japan.