Europska unija (EU) razmatra kako odgovoriti na carine koje je uveo predsjednik Donald Trump, a taj odgovor bi mogao uključivati i mjere koje nadilaze uvođenje carina na američke proizvode, upozorio je francuski ministar financija
"Odgovor će biti vrlo snažan", izjavio je Eric Lombard za francusku televiziju BFM/RMC. Dodao je kako EU razmatra mogućnosti poput povećanog oporezivanja i strože regulacije digitalnih usluga, no naglasio je da će europski odgovor biti "proporcionalan", prenosi Newsweek.
Trump je 2. travnja uveo carinu od 20 posto na uvoz iz Europske unije, optužujući Uniju za nepravedne carinske mjere protiv Sjedinjenih Američkih Država, koje prema njegovim riječima dosežu čak 39 posto.
"Iako će početni utjecaj u Europi vjerojatno biti manji, neizbježno je da ćemo prodavati manje proizvoda – što, nažalost, predstavlja izazov za naše tvrtke, posebice izvoznike, kojih ima mnogo i koje ćemo svakako nastojati podržati", poručio je Lombard.
"Trumpova strategija je prepoznatljiva – on pristupa pregovorima s agresivnim prijedlogom. Na to ćemo primjereno odgovoriti."
Lombard je istaknuo i da se u ponedjeljak održava niz sastanaka unutar EU-a kako bi se usuglasio odgovor koji mora biti uravnotežen, ali dovoljno snažan da ponovno otvori vrata pregovorima.
"Želimo što prije smanjiti napetosti", rekao je. "To će biti glavni prioritet Europe dok su carine na snazi, no važno je da pregovori budu vođeni na ravnopravnoj osnovi."
Francuski predsjednik Emmanuel Macron reagirao je na najavljene carine pozivajući europske tvrtke da suspendiraju planirana ulaganja u Sjedinjene Američke Države dok se situacija ne razjasni. Macron je američke carine nazvao "brutalnim i neutemeljenim", ističući potrebu za koordiniranim europskim odgovorom na ovu situaciju.
Potres na tržištima
Nakon što je američki predsjednik najavio uvođenje novih carina, globalna tržišta su doživjela značajne potrese. Prema Bloombergovom indeksu milijardera, 500 najbogatijih ljudi na svijetu izgubilo je ukupno 208 milijardi dolara u jednom danu.
Među najpogođenijima su osnivač Mete Mark Zuckerberg, čije su dionice pale za 9%, što je rezultiralo gubitkom od 17,9 milijardi dolara, te osnivač Amazona Jeff Bezos, koji je također izgubio 15,9 milijardi dolara zbog sličnog pada vrijednosti dionica.
Ovi događaji odrazili su se i na svjetske burze. Na Wall Streetu, Dow Jones indeks pao je za 3,98%, S&P 500 za 4,84%, a Nasdaq za 5,97%, što predstavlja najveći pad od koronakrize. Slični trendovi zabilježeni su i na azijskim te europskim tržištima, gdje su indeksi pali između 1,8% i 3,5%.
Zatvaraju se automobilske tvornice
U automobilskoj industriji, kompanija Stellantis najavila je privremeno zatvaranje dviju tvornica u Kanadi i Meksiku kao izravnu posljedicu novih carina. Ovaj potez utjecat će na oko 900 američkih radnika u pet pogona koji opskrbljuju te tvornice. Analitičari upozoravaju da bi ove carine mogle dovesti do poremećaja u lancu opskrbe, povećanja troškova vozila i smanjenja potražnje.
S druge strane, hrvatski IT/ICT sektor, koji uvelike izvozi softverske usluge, za sada ostaje izvan izravnog udara američkih carina. Međutim, postoji zabrinutost zbog mogućih posrednih učinaka, poput poremećaja u globalnim lancima opskrbe i povećanja cijena tehnoloških komponenti, što bi moglo utjecati na marže i investicije u tehnološku infrastrukturu.