veliki posao

Zagrebačka burza u iščekivanju novog IPO-a: 'Njihov dolazak na burzu bit će velika stvar'

24.04.2025 u 13:46

Bionic
Reading

Domaće se kompanije sve više odlučuju nuditi svoje dionice na burzi kako bi pojačale kapitalizaciju i privukle nove investicije. Nakon ING-GRAD-a, na Zagrebačkoj se burzi iščekuju novi IPO-ovi, a predsjednica Uprave Ivana Gažić nada se da će se na taj potez odlučiti Žito grupa

Nakon dugo vremena, domaće se tržište kapitala ponovno aktiviralo prošle godine. Pritom je uzbudljivo bilo na Zagrebačkoj burzi koja je zabilježila nekolicinu inicijalnih javnih ponuda (IPO) dionica hrvatskih kompanija.

Nakon ipak neuspješnog IPO-a Studenca, dionice ING-GRAD-a su ove godine opravdale svoju javnu ponudu na burzi. Kako je za Lider rekla predsjednica Uprave Zagrebačke burze, Ivana Gažić, promet tim dionicama je bio vrlo velik te je do sada tom dionicom protrgovano oko osam milijuna eura.

Spremni za izlazak na burzu

No, to ne bi trebao biti jedini izlazak domaćih kompanija na Zagrebačku burzu ove godine. U poslovnim se kuloarima već spominje nekoliko tvrtki koje o tome razmišljaju. Naravno, ako se odluče na IPO, to bi bilo dobro za aktivnost na domaćem dioničkom tržištu u smislu privlačenja investitora.

'Da razmišljaju o burzi, najavili su Žito i Kufner grupa, dvije vrlo zanimljive kompanije. Ako bi se ove godine ostvarila ta dva IPO-a, a ne vidim razlog da se ne ostvare jer nije stvoren sentiment otkazivanja izlazaka na burzu zbog Trumpovih carina, mogli bismo imati tri IPO-a u jednoj godini, što se još nije dogodilo. Samo Žitov dolazak na burzu bit će velika stvar: ono je prema prihodima i dobiti tri puta veća kompanija od ING-GRAD-a, pa iako zasad ne znamo o kolikom se udjelu i valuaciji razmišlja, već je sada jasno da će to biti znatno veća transakcija od ING-GRAD-a', rekla je Ivana Gažić.

Govoreći o Žito grupi, riječ je o jednom od vodećih domaćih proizvođača hrane u vlasništvu osječkog poduzetnika Marka Pipunića. Iako u svom portfelju ima desetak tvrtki, građanima je poznata po brendu Dobro, a u trgovinama se nerijetko nalaze i proizvodi Tvornice ulja Čepin. Bili su u igri i za kupnju sektora poljoprivrede Fortenove, koji je na kraju ipak pripao Podravci.

U primarnoj proizvodnji Žito grupa uzgaja poljoprivredne kulture na 18.500 hektara vlastitih površina i otkupljuje urode s dodatnih 60.000 hektara u vlasništvu kooperanata. Uz to, unutar grupacije djeluju četiri bioplinska postrojenja za proizvodnju električne energije, medicinski centar International Medical Center Priora te hotel Materra.

Popravili poslovanje

Gledajući poslovne rezultate, treba reći kako se cijela Žito grupa popravila u proteklih nekoliko godina (zaključno s 2023. godinom).

U odnosu na godinu prije neto dobit je udvostručena, a operativna dobit je gotovo 3,5 puta veća. Profitne marže su na dvoznamenkastima razinama, a novčani tijek iz poslovanja je gotovo upedeseterostručen! Povrat na kapital je na gotovo 25 posto, a potencijal za izlazak na burzu je osnažen i niskom zaduženošću. To Pipunićevoj kompaniji otvara mogućnost značajnog širenja akvizicijama i novim kapitalnim investicijama.

'Svaki IPO donosi velik napor da ga se predstavi investitorima. Ne bi bilo dobro da imamo preklapanja izlazaka na burzu, primjerice da imamo istodobno dva IPO-a, to bi moglo zbuniti ulagače. U ovom trenutku procjenjujem da jedan IPO na mjesec ne bi bio veći problem', zaključila je šefica Zagrebačke burze u iščekivanju još tvrtki koje će se, ohrabrene primjerom ING-GRAD-a, pokušati probiti na burzu.