Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica snažno porasle, što se zahvaljuje oštrom padu cijena nafte nakon poruke Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) da će se založiti za povećanje proizvodnje 'crnog zlata' kako bi se nadoknadila opskrba iz Rusije, koja je pod sankcijama
Dow Jones skočio je 653 boda ili dva posto, na 33.286 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,57 posto, na 4.277 bodova, a Nasdaq indeks 3,59 posto, na 13.255 bodova.
Rast indeksa nakon četiri dana pada zahvaljuje se najvećem dnevnom padu cijena nafte u gotovo dvije godine. Na londonskom je tržištu cijena barela potonula više od 13 posto, na 111,15 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 12,5 posto, na 108,70 dolara.
Na azijskim su burzama cijene dionica u četvrtak porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su nakon oštrog pada cijena nafte ublažena strahovanja od daljnjeg jačanja inflacijskih pritisaka i negativnog utjecaja toga na globalno gospodarstvo.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 1,6 posto. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio gotovo četiri posto dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0,5 i 1,9 posto.
Pad cijena sirove nafte uslijedio je nakon poruke UAE-a da će se u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC) založiti za povećanje proizvodnje kako bi se nadoknadila opskrba iz Rusije, nakon što je dan prije, u sklopu sankcija protiv Rusije zbog invazije te zemlje na Ukrajinu, SAD zabranio uvoz ruske nafte i ostalih energenata.
'Podržavamo povećanje proizvodnje i zalagat ćemo se da OPEC razmotri proizvodnju na višim razinama', poručeno je iz veleposlanstva UAE-a u Washingtonu.
To je potaknulo rast cijena dionica koje su posljednjih dana bile pod snažnim pritiskom zbog rata u Ukrajini i strahovanja da će rast cijena nafte zbog poremećaja u opskrbi iz Rusije ojačati ionako snažne inflacijske pritiske, što bi negativno utjecalo na rast globalnog gospodarstva.
S&P 500 indeks zabilježio je jučer najveći dnevni skok od lipnja 2020. godine, a Nasdaq od ožujka 2021.
Podršku tržištu pružila je i nada ulagača da bi se situacija u Ukrajini mogla ponešto smiriti, s obzirom na to da će u četvrtak u Turskoj razgovarati ministri vanjskih poslova Rusije i Ukrajine.
Dosadašnji pregovori nisu dali rezultate, no s obzirom da će sada međusobno razgovarati ministri dvije zemlje, čini se da postoje osnove za nastavak pregovora.
'Mislim da se ovaj skok cijena dionica zahvaljuje korekciji nakon oštrog pada prethodnih dana i padu cijena sirovina. Posljednjih dana dionice su prodavane prilično agresivno, pa ne znam hoće li ovo promijeniti smjer tržišta', kaže Walter Todd, direktor u tvrtki Greenwood Capital.
Osim zbog rata u Ukrajini, ulagači su posljednjih tjedana oprezni zbog visoke inflacije te očekivanja da će američka središnja banka povećati ključne kamatne stope.
U četvrtak će biti objavljeni podaci o inflaciji u SAD-u u veljači, a analitičari procjenjuju da će dosegnuti 7,9 posto na godišnjoj razini, novu najvišu razinu u 40 godina.
Kasnije ovoga mjeseca održat će se redovna sjednica čelnika američke središnje banke na kojoj će se odlučivati o povećanju kamatnih stopa.
Ulagači se nadaju blažem povećanju cijene novca, za 0,25 postotnih bodova, no s obzirom na rast inflacije, Fed će prije ili kasnije morati agresivnije povećati kamatne stope.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,25 posto, na 7.190 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 7,92 posto, na 13.847 bodova, a pariški CAC 7,13 posto, na 6.387 bodova.