Birmingham - drugi po veličini grad u Velikoj Britaniji i najveća lokalna jedinica u Europi - je bankrotirao. Gradske vlasti razmatraju prodaju umjetničkih galerija. Planira se zatvaranje 25 knjižnica. Besplatnih bazena odavno nema. Odvoz otpada postat će dvotjedni. Voda je, kao i plin, prvo nacionalizirana, a zatim privatizirana. A u očajničkom pokušaju smanjenja troškova, grad je prigušio uličnu rasvjetu
U velike probleme Birmingham je između ostalog gurnula presuda Vrhovnog suda iz 2012. prema kojoj mora platiti između 760 i 890 milijuna eura odštete svim bivšim zaposlenicama koje su nisu bile jednako plaćene kao i muškarci za istu vrstu posla. S neuspjelim uvođenjem IT sustava, grad je nagomilao dugove od oko 1,2 milijarde eura.
S druge strane drastično je smanjen iznos sredstava koje je Birmingham dobivao od središnje vlasti za više od milijardu eura, dok su potražnja za javnim uslugama i troškovi pružanja istih naglo porasli. Grad se našao uhvaćen u zamku iz koje sad očajnički traži izlaz.
Međutim, Birmingham nije jedini britanski grad koji je doživio financijski slom. Njegova sudbina, piše CNN, čeka mnoge druge. Od 1988. do 2018. bankrot su proglasila samo dva grada. Od 2018. njih osam, a čini se da je to samo početak. Gotovo jedna od deset engleskih općina kaže da će vjerojatno proglasiti bankrot ove godine. Njih polovica očekuje da će se to desiti u sljedećih pet godina.
Gradski vlasti Birmingham u veljači su izašle s planom izlaska iz bankrota. Tijekom sljedeće dvije godine, usluge će biti smanjene za 300 milijuna funti, više od milijardu funti imovine bit će prodano, a općinski porez porast će za čak 21 posto.
'Ovi rezovi ne da će biti teški već će opustošiti grad', rekla je Kate Taylor. Inače učiteljica, Taylor je od nedavno aktivistica koja okupljala ljude na bunt - socijalne radnike, glazbenike, sindikaliste i druge - u kampanji 'Birmingham, ustani!'
Taylor, čiji je sin autist, posebno je pogođena mjerama štednje. Mladi s posebnim potrebama odavno dobivaju potporu grada, poput prijevoza od kuće do škole posebnim minibusom. Ali sada je to ugašeno; umjesto toga nudi im se besplatna autobusna karta. 'Za mladu osobu s autizmom kojoj je potrebna stabilnost, to je stvarno, jako teško', rekla je Taylor.
Nina Barbosa, djelatnica za mentalno zdravlje mladih, izjavila je da je posebno ljuti smanjenje pomoći mladima. Unatoč što primaju 80 zahtjeva dnevno, samo će dvoje ili troje mladih ljudi ići na liječenje mentalnog zdravlja. Situacija bi se još mogla pogoršati.
'Osjećam se kao da je to neka uvrnuta šala. Čini se kao da živimo u epizodi Black Mirrora. Ovo je šesta najbogatija zemlja na svijetu, a u ovom gradu 50% djece živi ispod granice siromaštva. I ozbiljno razmišljamo o oduzimanju više od 50% proračuna za rad s mladima? Ovo je suludo', ogorčena je Barbosa.
Prema međunarodnim standardima, engleska lokalna uprava je financijski vrlo slaba. U Britaniji se manje od pet posto poreza prikuplja lokalno. Druge zemlje daju lokalnim vlastima više ovlasti: u Francuskoj se 14 posto poreza prikuplja lokalno, u Njemačkoj 25 posto, a u Švedskoj 35 posto.
U nemogućnosti punjenja velikog dijela vlastitih proračuna, engleske općine često traže potpore od središnje vlade. Ali te su potpore smanjene za 40 posto u realnom iznosu između 2009.- 2010. i 2019.-2020. Središnja država ubrizgala je više sredstava tijekom pandemije Covid-19, što znači da je realni pad prihoda od bespovratnih sredstava do 2021.-2022. iznosio 21 posto. No općine još uvijek pokušavaju uhvatiti korak nakon više od desetljeća nedovoljnog financiranja.
Kako bi to neutralizirala, središnja je vlada poticala općine na rizično financijsko ponašanje. Gradovima je rečeno da 'kreativno koriste rezerve'. Međutim, špekulativna ulaganja u komercijalne nekretnine gurnula su općine u stečaj.