Vitaminska kura za pomoć posrnulom gospodarstvu se nastavlja. Nakon modela A i B, Vlada je na današnjoj sjednici predstavila i model C namijenjen za poduzeća koja su u dugogodišnjim problemima bila i prije izbijanja aktualne krize
Država će takvim tvrtkama pokušati pomoći na dva načina – potpunim ili djelomičnim otpisom dugova ili pretvaranjem potraživanja države u udjele u kapitalu.
'Osnovni kriterij za tvrtke bit će održivi plan restrukturiranja. Ako u tome ne uspiju, neće moći sudjelovati u ovom modelu i takva poduzeća neće imati nikakvu budućnost', istaknuo je ministar financija Ivan Šuker
Model C, pojasnio je ministar, odnosi se na tvrtke koje imaju nepodmirene obveze prema zaposlenicima, državi ili vjerovnicima, a riječ je i o tvrtkama koje uglavnom posluju na rubu zakona, jer koriste račune tvrtki kćeri.
Po modelu A dodijeljeno je 88 kredita, a HBOR je izdvojio 189 milijuna kuna, što je, napominje Šuker, gotovo ukupna svota koju je imao na raspolaganju. U modelu B, otkrio je Šuker, pristiglo je 24 zahtjeva.
'Vlada strah kod poduzetnika. Nitko ne želi investirati i izložiti se riziku. Zbog toga smo bili prisiljeni pomaknuti datum za prvu aukciju u modelu B', rekao je ministar financija.
Ministar gospodarstva Đuro Popijač naglasio je da država u najvećem broju slučajeva nije najveći vjerovnik, već su to financijske institucije. 'Vjerujem da je bankama u interesu da se uključe u rješavanje problema u ovim tvrtkama, da bi mogle naplatiti svoja potraživanja', istaknuo je ministar gospodarstva.
Ako se ni modelom C ne uspije riješiti probleme u dugogodišnjim gubitašima, upozorava Popijač, morat će se provesti postupak stečaja tih tvrtki.