Europska središnja banka (ECB) će kupovanjem državnih obveznica prezaduženih zemalja potaknuti gospodarski rast. Mario Draghi, predsjednik ECB-a objavio je danas na konferenciji za novinare kako će pokrenuti prošireni program kupnje obveznica u vrijednosti od 60 milijardi eura mjesečno s ciljem obrane od prijeteće deflacije. Kupnja će početi u ožujku 2015. i trajat će do kraja rujna 2016. Time bi ukupna vrijednost programa premašila 1.000 milijardi eura!
Također, ECB nije mijenjala kamatne stope na redovnom mjesečnom zasjedanju. Upravno je vijeće ECB-a na današnjem sastanku donijelo odluku da će kamatna stopa na glavne operacije refinanciranja te kamatne stope na stalno raspoloživu mogućnost granične posudbe od središnje banke i na stalno raspoloživu mogućnost novčanih depozita kod središnje banke ostati nepromijenjene na razini od 0,05 posto, 0,30 posto odnosno –0,20 posto.
Vrijednost eura naglo je pala nakon Draghijeve objave; 0,55 posto u odnosu na dolar, što nije tako dramatično, ali je očita reakcija na mjere koje je Draghi najavio.
Time ECB zapravo 'ubrizgava' više od bilijun eura u eurozonu.
Draghi je dodao kako će se neki dodatni kriteriji primjenjivati u slučaju zemalja koje su u programu pomoći EU-a i MMF-a.
Draghi: Purchases start in March 2015 and include investment-grade euro area govt, agency and EU institution securities in sec market
— ECB (@ecb) January 22, 2015
Analitičari: Hrvatske vrijednosnice postat će atraktivnije
I analitičari ističu da će Hrvatskoj nove mjere ECB-a ponajprije donijeti lakše uvjete zaduživanja, dok su pri procjenjivanju kretanja tečaja eura i franka oprezni.
'Hrvatska će to najviše osjetiti kroz povoljnije uvjete zaduživanja na europskih tržištima kapitala', ocijenila je uoči odluke ECB-a u četvrtak direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga Zrinka Živković-Matijević
Politika ECB-a kakva se trenutno vodi i kakva se očekuje, ističe Živković-Matijević u izjavi za Hinu, politika je usmjerena ka zadržavanju niskih kamatnih stopa i prinosa na tržištima i visoke likvidnosti, ne bi li se kroz to potaknuo oporavak eurozone.
'Ono što ima utjecaja na Hrvatsku osjeća se kod zaduživanja na inozemnim tržištima kapitala, odnosno hrvatske vrijednosnice onda postaju atraktivnije jer nose relativno veće prinose u odnosu na druge države, ali su i rizičnije. Međutim, s obzirom na trenutnu situaciju hrvatskih javnih financija to Hrvatskoj pogoduje, dakle omogućava poprilično jeftino zaduživanje na europskim tržištima kapitala', kazala je Živković-Matijević.
Što se, pak, tiče samog gospodarstva, Živković-Matijević ističe da odluka ECB-a neće imati izravne posljedica, osim što može omogućiti nekim velikim hrvatskim poduzećima koja su kreditno sposobna da se lakše izravno zadužuju u inozemstvu.
No, kako dodaje, politika monetarnog popuštanja ECB-a svakako će imati utjecaja na kretanje tečaja eura, prvenstveno u odnosu na dolar, odnosno njegovo slabljenje.
'Tečaj eura u odnosu na američki dolar kreće se prema 1,1 dolara za euro, a istovremeno tečaj kune u odnosu na euro ima tendenciju laganog klizanja. Dakle to posredno utječe i na tečaj kune u odnosu na dolar na način da kuna slabi. Mi očekujemo prema kraju godine da se tečaj eura u odnosu na dolar smanji, a kako imamo stabilan tečaj u odnosu na euro, onda će slabiti i vrijednost kune u odnosu na dolar', ističe Živković-Matijević.
Što se, pak, tiče tečaja švicarskog franka, u RBA očekuju da će se kretati oko pariteta prema euru (1:1), te da bi se tu mogao stabilizirati.
'Znači, nema povratka prema onim većim vrijednostima švicarca, tako da bi njegova vrijednost u odnosu na kunu trebala ostati oko sadašnjih razina, dakle oko 7,7 kuna', rekla je Živković Matijević.
Ipak, naglasila je da je teško davati procjene, jer je švicarska valuta specifična jer ulagačima predstavlja sigurnu luku za kapital. 'Ukoliko se dogodi neki novi financijski šok na tržištima ili neka nova kriza, ona je uvijek tu kao neka rezervna valuta svim ulagačima. Ali, šokove je vrlo teško predvidjeti', zaključila je.
I Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke, ističe da će na makroekonomskoj razini najvažnija posljedica novih ECB-ovih poticajnih mjera biti ona koja se odnosi na zaduživanje Hrvatske na stranim tržištima kapitala.
'Ne smijemo zaboraviti da se Hrvatska percipira kao jedna od najrizičnijih gospodarstava novih članica u regiji. Primjerice, i dalje vidimo da javni dug nije pod kontrolom i jako je teško usporiti njegov rast. Stoga je za nas puno povoljnija pozicija gdje se eurozona bori s nestabilnim ekonomskih oporavkom i deflacijom, jer to onda znači zadržavanje tih monetarnih stimulansa, odnosno povoljnije zaduživanje za Hrvatsku', istaknuo je Šantić.