Ekonomist Mladen Vedriš rekao je da je artiljerija kojom se Trump poslužio ustvari njegov pokušaj da stvori bolje osnove za pregovore
'Ova pauza od 90 dana za primjenu recipročnih carina nije malo vremena za postizanje solidnih dogovora', rekao je Vedriš za N1. Trump je, kaže, 'morao popustiti i zbog pritiska burze odnosno krupnih igrača'.
Trump se u svakom slučaju odlučio na šok kako bi ga partneri s kojima će razgovarati shvatili ozbiljnije. U trgovinskom ratu s Kinom, Trump se, misli, preračunao i podcjenio pregovaračku snagu Kine, ocjenjuje on.
U odnosu na sve ostale zemlje, Kina je posebna priča. Ona je ujedno i prejaka i znatno manje osjetljiva na pritisak. Kako je slikovito opisao Vedriš, odnos Kine i Amerike može se svesti na love and hate.
'Kina je enormno rasla i raste, ali uz američki kapital. Što se tiče Europe, nju se teško može promatrati kao cjelinu', rekao je ekonomist.
Pojedine zemlje, poput Njemačke i Italije, imaju veliki plus u trgovinskoj razmjeni s SAD-om, pa će svaka od zemalja htjeti zaštititi svoje interese.
'Što se Hrvatske tiče, mi bismo mogli imati indirektne posljedice i trećina našeg rasta zbog carina mogla bi se naći na udaru', upozorio je Mladen Vedriš.