Na valutnim je tržištima tečaj eura prošloga tjedna oštro pao, što je posljedica oživljavanja strahovanja od širenja dužničke krize nakon rasta prinosa na španjolske obveznice i novih makroekonomskih podataka koji ukazuju na recesiju u eurozoni.
Cijena eura prema američkoj valuti pala je prošloga tjedna 1,8 posto, na 1,3095 dolara. U petak je u jednom trenutku zaronila na samo 1,3033 dolara, najnižu razinu u tri tjedna. U odnosu na japansku valutu, tečaj eura potonuo je, pak, 3,3 posto, na 106,85 jena.
I američka je valuta oslabila prema japanskoj, pa je cijena dolara pala 1,5 posto, na 81,62 jena.
Euro se pod snažnim pritiskom našao polovicom tjedna nakon slabe aukcije španjolskih državnih obveznica. Prinosi na obveznice te članice eurozone znatno su porasli zbog jačanja zabrinutosti oko toga hoće li tamošnja vlada uspjeti ostvariti planirano smanjenje deficita i nastaviti se financirati na tržištima.
Ulagači strahuju da rast prinosa na španjolske obveznice možda ukazuje na novo zaoštravanje dužničke krize u eurozoni.
'Pad eura posljedica je rasta prinosa na španjolske i talijanske obveznice, a taj će se pritisak vjerojatno zadržati. Uz to, pojačan je rizik od dulje recesije u Europi, pa i gospodarski pokazatelji idu na ruku daljnjim korekcijama eura na niže', kaže Lee Hardmann, valutni analitičar u tvrtki BTM-UFJ.
Niz posljednjih makroekonomskih podataka pokazuje da gospodarstvo eurozone klizi u recesiju. Pitanje je samo koliko duboku.
Predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi poručio je prošloga tjedna, nakon sjednice čelnika ECB-a, da je prerano razmišljati o ukidanju popustljive monetarne politike, s obzirom na slabo stanje gospodarstva eurozone.
Izjave Marija Draghija samo su dodatno pogodile euro, koji je već pritisnut skokom troškova zaduživanja u Španjolskoj.
Pod pritiskom prodaja euro je oslabio i prema švicarskom franku. Polovicom tjedna njegov je tečaj pao na samo 1,1990 franaka, ispod minimalnog tečaja od 1,2 franka za euro koji je u rujnu prošle godine utvrdila švicarska središnja banka (SNB) kako bi na vrhuncu dužničke krize eurozone zauzdala pad tečaja eura prema franku.
No, nakon intervencije švicarskih monetarnih vlasti na tržištu i izjave glasnogovornika SNB-a da će banka učiniti sve da obrani tečaj od 1,2 franka za euro, euro se oporavio i ponovno vratio iznad te granice.
Oporavku eura pridonijelo je i slabljenje dolara nakon što je u petak ulagače razočaralo slabije nego što se očekivalo izvješće s američkog tržišta rada. U ožujku je broj zaposlenih porastao za 120.000, što je znatno manje od očekivanih 203.000 i znatno manje nego mjesec dana prije. Pritom ulagače nije utješio ni pad stope nezaposlenosti s 8,3 na 8,2 posto, novu najnižu razinu u tri godine.
Zbog toga su ponovno oživjele nade ulagača da bi američka središnja banka Fed mogla dodatno olabaviti monetarnu politiku, pa se u petak dolar našao pod pritiskom.