Hrvatska će imati tek ograničene koristi od ulaska u Europsku uniju (EU) ako ne poboljša tržište rada i ne ukloni prepreke ulaganjima, upozorava Fitch, jedina od triju velikih kreditnih agencija koja rejtnig Hrvatske nije srušila na razinu smeća
'Pristup EU u srpnju trebao bi pozitivno utjecati na izglede Hrvatske za rastom, ali će koristi od tog poteza biti ograničene s obzirom na izostanak vjerodostojnog srednjoročnog programa fiskalne konsolidacije i uvjerljivog napretka u provedbi plana strukturnih reformi', odgovorio je na upit Bloomberga direktor odjela za rejtinge država Michele Napolitano
Fitch je trenutačno jedina velika rejting agencija koja još drži hrvatske državne obveznice na investicijskoj razini. U studenom prošle godine, izmijenili su prognozu za hrvatski rejting iz stabilne u negativnu, ali je sam rejting zadržan na razini 'BBB-'.
U prosincu je Standard & Poor's snizio rejting Hrvatske na razinu 'smeća', a prošlog mjeseca isto je učinio i Moody's. Obje su agencije kao razlog navele zastoj u oporavku, manjkavu proračunsku disciplinu i ranjivost na vanjske šokove.
Vlada će se, po svemu sudeći, moći nositi s potrebama za financiranjem u ovoj godini, ali udjeli javnog i vanjskog duga u BDP-u i dalje su visoki i povećavanju ranjivost zemlje na vanjske šokove, ocjenjuje Napolitano.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Hrvatskoj ocijenila je u svojoj zaključnoj izjavi, objavljenoj u srijedu, da će hrvatski javni dug u drugoj polovini 2014. premašiti 60 posto BDP-a.
'Temeljna prednost EU je pristup strukturnim fondovima, ali u nedostatku strukturnih reformi, Hrvatska će vjerojatno pridružiti zemljama koje imaju najnižu apsorpciju EU fondova’, upozorava Abbas Ameli-Renani, analitičar Royal Bank od Scotland.