Procesi u Hrvatskoj se odvijaju u pozitivnom smjeru i taj tijek više nitko ne može zaustaviti, istaknuo je u petak potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić otvarajući XIX. Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu, koje se u organizaciji Ministarstva poduzetništva i obrta održava do 18. travnja u Zadru
Grčić je istaknuo kako se ovih dana finaliziraju dvije ključne stvari - program nastavka reformi te nova faza fiskalne konsolidacije.
Reforme koje se moraju provesti u Hrvatskoj, kazao je, nisu programirane za mandat jedne Vlade, već je to proces koji će se nastaviti i nakon završetka mandata ovoj Vladi. 'Stoga je važno odrediti strateške pravce, a to su reformirati javnu upravu, smanjiti parafiskalne namete, ojačati efikasnost socijalnog sustava. Sve je to dio programa koji ćemo ovih dana u finalnoj verziji isporučiti Europskoj komisiji', naglasio je potpredsjednik Vlade.
S druge strane, radi se nova faza fiskalne konsolidacije, odnosno sređuju se javne financije. 'Približili smo se parametrima koje smo s Europskom komisijom dogovorili još prije godinu i pol i ovih dana završavamo finalne korekcije i uštede', kazao je Grčić.
Dodao je i kako je opredjeljenje ove Vlade da novih poreza i dodatnih nameta za gospodarstvo nema te da se Vlada, kako bi izbjegla značajan udar na gospodarstvo i građane, odlučila za povećanje trošarina, 'koje još nisu na europskoj razini'. Pritom je kazao kako '20 lipa po litri benzina nije posebno opterećenje'.
'To je u domeni tjednih oscilacija. Ako ovaj tjedan padne cijena nafte vrlo je moguće da tih 20 lipa neće utjecati na porast cijene goriva. To zaista nije nešto što bi trebalo tumačiti kao veliko opterećenje, a pomaže državi da i u ovoj fazi napravi dodatni napor u konsolidaciji javnih financija', rekao je Grčić.
Poduzetnicima je poručio da su konkurentnost, inventivnost, ulaganje u nove tehnologije i ulaganje u znanje ono na čemu trebaju najviše raditi te kako u tim ulaganjima veliku ulogu mogu odigrati sredstva iz EU fondova.
Ocijenio je kako se u 2014. dogodio preokret trenda u gospodarstvu - rasli su izvoz i industrija, turizam je bio stabilno dobar, a potrošnja je krenula putem oporavka i nastavila rast u ovoj godini.
No, problem je ostao građevinski sektor, rekao je Grčić te dodao kako smatra da bi pozitivne pomake i u tom sektoru mogao pokrenuti novi investicijski ciklus iz EU fondova, primjerice ulaganja u velike infrastrukturne projekta, poput izgradnje mosta kopno-Čiovo ili Pelješkog mosta.
Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras je rekao kako je Hrvatska po njegovom uvjerenju izašla iz recesije, o čemu svjedoče pozitivni gospodarski trendovi, poput rasta izvoza za 8,3 posto, pri čemu je izvoz malih poduzetnika rastao za čak 16 posto.
'Hrvatska je u pozitivnom, uzlaznom trendu i treba iskoristiti ono što je na raspolaganju da bi se taj trend nastavio i ojačao, a tu je velika prilika u EU fondovima', istaknuo je Maras te podsjetio kako je poduzetnicima u financijskoj perspektivi do 2020. na raspolaganju 7,5 milijardi kuna iz EU fondova.
'Natječaji su već krenuli, šansi je mnogo, poduzetničkih ideja ima i one su dobre i to je prilika koju treba iskoristiti', zaključio je Maras.
Teme ovogodišnjeg poduzetničkog savjetovanja su 'Internacionalizacija poslovanja i EU fondovi', a posvećeno je aktualnim temama vezanim uz internacionalizaciju poslovanja te perspektivama i mogućnostima financiranja poduzetničkih projekata iz fondova EU.